Minister środowiska spotkał się ze związkowcami ws. ustawy o lasach

Minister środowiska Maciej Grabowski spotkał z przedstawicielami Solidarności ws. proponowanych zmian w ustawie o lasach. Lasy Państwowe w 2014 i 2015 r. mają wpłacić do budżetu 1,6 mld zł. Według związkowców Lasy takiego ciężaru nie udźwigną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minister środowiska spotkał się ze związkowcami ws. ustawy o lasach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 sty 2014 20:36


Grażyna Zagrobelna z Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ "Solidarność" powiedziała PAP po spotkaniu, że zapłacenie 1,6 mld zł przez LP, jest skokiem na pieniądze tego przedsiębiorstwa i może doprowadzić do zachwiania jego płynności finansowej. "Nie znamy wyników finansowych za 2013 r. Cena drewna spadła, to o blisko 500 mln zł mniej przychodu" - zauważyła. Dodała, że ustalanie wysokości daniny na podstawie wyników finansowych z 2012 r. jest niewłaściwe.

Minister środowiska przekonywał na zeszłotygodniowej konferencji prasowej, że zeszły rok był korzystny dla LP. Jego zdaniem przedsiębiorstwo może osiągnąć za zeszły rok ponad 100 mln zł zysku.

Zagrobelna dodała, że zdaniem związkowców proponowana przez rząd zmiana doprowadzi to do likwidacji tzw. funduszu leśnego, z którego dofinansowywane są te jednostki LP (np. nadleśnictwa), które przynoszą straty.
Zatrzymane zostaną także inwestycje w lasach, w tym remonty dróg leśnych, które są niezbędne do przewozu drewna. Przedstawicielka "S" podkreśliła również, że zaproponowane przez rząd rozwiązania mogą być niezgodne z konstytucją - chodzi o zasadę nienakładania nowych danin w roku, w którym mają zacząć obowiązywać.

W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o lasach, zgodnie z którym Lasy Państwowe w latach 2014-2015 przekażą do budżetu państwa 1,6 mld zł. 1,3 mld zł będzie przeznaczone na budowę i remont schetynówek. Przedsiębiorstwo przekaże do budżetu po 800 mln zł rocznie, z czego na schetynówki - po 650 mln zł. Projektowana nowela zakłada, że od 2016 r. Lasy Państwowe będą przekazywać rocznie do budżetu 2 proc. przychodów. W ubiegłym tygodniu Senat przyjął odpowiednią poprawkę do budżetu, zakładającą wpłatę w 2014 r. przez LP 800 mln zł.

Zdaniem opozycji propozycja rządu wpłynie na rentowność Lasów i doprowadzi do tego, iż przedsiębiorstwo będzie deficytowe. Obawia się ona ewentualnej prywatyzacji LP. Rząd zapewnił że Lasy nie zostaną sprzedane prywatnym inwestorom. Resort środowiska przekonuje, że projekt nowelizacji ustawy zakłada mechanizm zabezpieczający LP przed groźbą niezrealizowania planu gospodarczo-finansowego, np. ze względu na klęski żywiołowe czy zmiany cen drewna. W razie wystąpienia takich problemów w 2015 r. rząd będzie mógł skorygować wysokość daniny, jaką będą musiały zapłacić Lasy. Po 2016 r. takiej korekty będzie mógł dokonać minister środowiska.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.