Minister edukacji spotkała się ze związkami ws. oświaty

Trwa spotkanie minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych ws. oświaty. Związki liczą na rozszerzenie tematyki o kwestie dotyczące warunków płacy i pracy nauczycieli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minister edukacji spotkała się ze związkami ws. oświaty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 lip 2015 12:42


Minister chce powołania zespołów ministerialno-związkowych

W MEN rozpoczęło się w czwartek (16 lipca) spotkanie minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Minister ma zaproponować im powołanie ministerialno-związkowych zespołów, które wspólnie wypracowałyby propozycje zmian w systemie oświaty.

W spotkaniu uczestniczy prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz oraz wiceprzewodnicząca Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Teresa Misiuk.

Przed wejściem na spotkanie Broniarz i Misiuk w rozmowie z dziennikarzami zwrócili uwagę, że związki zawodowe już kilka miesięcy temu wystąpiły do ministerstwa o merytoryczną rozmowę na tematy ważne dla oświaty i nie doczekały się pozytywnej reakcji ze strony MEN.

Związki chcą rozmawiać o nauczycielach

"Zespoły, o których mówi pani minister, dotyczą rzeczy ważnych, ale nie najważniejszych dla polskiej oświaty" - powiedziała Misiuk. Jak podkreśliła, liczy na rozszerzenie tematyki zespołów o kwestie dotyczące warunków płacy i pracy nauczycieli. Zaznaczyła, że dobre warunki pracy nauczycieli to dobre warunki edukacji uczniów.

Misiuk nie wykluczyła, odejścia od stołu rozmów, jeśli ta tematyka nie zostanie uwzględniona przez resort edukacji.

Z kolei Broniarz poinformował, że Związek przystąpi do prac proponowanych przez Kluzik-Rostkowską. Jednocześnie podkreślił, że ZNP oczekuje od rządu odpowiedzi na postulaty i propozycje przedstawione przez Związek. Przypomniał, że do najważniejszych zalicza zwiększenie finansowania oświaty i podkreślenie edukacji publicznej prowadzonej przez samorządy jako podstawę systemu edukacji w Polsce.

Zespoły mają skupić się na uczniach

W ubiegłym tygodniu Kluzik-Rostkowska w piśmie do szefów związków zawodowych reprezentujących nauczycieli, zapraszając ich na czwartkowe spotkanie podkreśliła, że z jej licznych rozmów z przedstawicielami związków "wynika potrzeba stworzenia wspólnych zespołów tematycznych, które wypracowałyby propozycje zmian w systemie oświaty".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

olo 2015-07-17 11:03:38

Zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli o 60 % jest bardzo proste. - Obowiązkowy wymiar godzin -25, - minimalna ilość uczniów w klasie -10, jeżeli mniej to albo ruchome pensum i płac; w ostateczności łączenie klas na część przedmiotów (w-f, muzyka, informatyka, religia, a może i polowa godzi matematyki i j.polskiego). Co z tego, że będą wtedy zwolnienia, a jak zwalniali tysiące pracowników (stocznie, huty, Radoskór) nikt się nie sprzeciwił. Nauczyciel powinien być opłacany za to, że pracuje a nie za to, że ma etat. Skończyć wreszcie a dodatkami wielskimi (znam szkoły wiejskie w mazowieckim, gdzie do klasy liczą po 4 - 6 uczniów. I nauczyciele tych klas narzekają na nadmiar pracy, kartkówki, klasówki (szczególnie te z w-f). Polska szkoła wymaga gruntownych zmian a KN powinna już dawno wylądować w koszy na śmieci.