Mimo porozumienia w KW problemów nie ubywa

Zarząd KW oraz związkowcy podpisali 6 lutego porozumienie dotyczące treści programu restrukturyzacji spółki. To wprowadza potrzebny spokój, natomiast problemów, z jakimi musi się zmierzyć spółka, pozostaje cała masa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mimo porozumienia w KW problemów nie ubywa

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

7 lut 2014 11:27


Związkowcy działający w Kompanii Węglowej oraz zarząd KW zawarli porozumienie w zakresie programu restrukturyzacyjnego spółki w latach 2014-2020. Rozmowy w czwartek 6 lutego trwały ponad dziesięć godzin.

Po podpisaniu porozumienia zarząd Kompanii ma przedstawić nową wersję programu restrukturyzacji radzie nadzorczej spółki. Ma się ona do niej odnieść w trakcie najbliższego posiedzenia. Ma się ono odbyć za ok. dwa tygodnie.

Czytaj też: Pracownicy KW mogą być spokojni. Nie będzie zwolnień i łączenia kopalń

- Nie będzie zwolnień, nie będzie również łączenia kopalń, jedynie ze względu na pracowników złożyliśmy swoje podpisy - zaznacza Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Inne założenia programu restrukturyzacji nadal związki oceniają negatywnie, w tym m.in. planowaną sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice.

W dokumencie zostały uwzględnione główne ustalenia poczynione 15 stycznia.

Zarząd KW odstąpił od zwolnienia 884 pracowników administracji. W zamian przez trzy lata nie otrzymają oni czternastej pensji. Na ten czas mają gwarancję zatrudnienia. Gdyby sytuacja Kompanii uległa poprawie, to można by przywrócić pełną wypłatę czternastki.

Pozostałym pracownikom wydłużono gwarancje pracy do 2020 roku. Nie będzie także administracyjnego łączenia kopalń, które związkowcy od początku kontestowali wskazując, że przyniosą one tylko chaos organizacyjny zamiast korzyści.

Natomiast związki zgodziły się na korektę umów o pracę pracowników kopalń odnoszącą się do miejsca wykonywania pracy. Miejscem tym nie będzie jedna kopalnia, tylko dwa lub trzy zakłady, które wcześniej miano łączyć ze sobą.

Chodzi o Bobrek-Centrum oraz Piekary, Bielszowice i Halembę-Wirek oraz Pokój, Brzeszcze i Piast, Marcel oraz Rydułtowy-Annę i Chwałowice oraz Jankowice.

Strony ustaliły, że zmiana miejsca wykonywania pracy ma być poprzedzona konsultacjami z organizacją związkową. Natomiast pracownik miałby zostać poinformowany o przeniesieniu pięć dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.