Mija rok od powołania Rady Dialogu Społecznego

• Prezydent Andrzej Duda będzie gościł Radę Dialogu Społecznego w rok po jej powołaniu. Spotkanie zaplanowano na środę w Pałacu Prezydenckim.
• Oprócz podsumowania działań RDS pod przewodnictwem strony związkowej, Rada omówi kierunki zmian w szkolnictwie wyższym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mija rok od powołania Rady Dialogu Społecznego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 paź 2016 11:49


Jak dowiedziała sie PAP w Radzie, podczas rozpoczynającego się o godz. 11.00 posiedzenia zaplanowano dwa wystąpienia prezydenta Dudy - otwierające i podsumowujące debatę o roku działania RDS. Przewodniczący Rady, szef "Solidarności" Piotr Duda będzie prowadził tę debatę o działaniu tego forum dialogu trójstronnego - związków zawodowych, organizacji pracodawców i rządu.

W drugiej części wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ma przedstawić Radzie kierunki zmian w szkolnictwie wyższym. Zaplanowano też sesję pytań i dyskusję z udziałem ekspertów zgłoszonych przez organizacje członkowskie Rady. Na zakończenie środowego posiedzenia Rada ma omówić sprawy bieżące i przyjąć kilka uchwał.

Ustawę o Radzie Dialogu Społecznego podpisał 8 sierpnia prezydent Bronisław Komorowski, ale jej pierwszy skład powołał jego następca - Andrzej Duda. Nominacje dla członków rady prezydent wręczył 22 października, wtedy w Pałacu Prezydenckim Rada wybrała Piotra Dudę na pierwszego szefa RDS na roczną kadencję.

Pierwsze robocze posiedzenie rady - z udziałem premier i marszałków obu izb parlamentu odbyło się 14 grudnia - po powstaniu rządu Beaty Szydło i wymianie członków Rady ze strony rządowej. W pierwszym roboczym posiedzeniu nie wziął udziału jeden z inicjatorów i współtwórców zmiany Komisji Trójstronnej w RDS, szef Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka, który zginął w wypadku samochodowym, gdy wracał do domu z uroczystości Święta Niepodległości w Warszawie.

W październiku skończy się przewodnictwo strony związkowej i Piotra Dudy w Radzie. (Fot. PTWP) W październiku skończy się przewodnictwo strony związkowej i Piotra Dudy w Radzie. (Fot. PTWP)

W Radzie Dialogu Społecznego zasiadają przedstawiciele organizacji pracodawców i związków zawodowych i rządu oraz przedstawiciele: prezydenta, prezesa NBP i GUS.

W październiku skończy się przewodnictwo strony związkowej i Piotra Dudy w Radzie, ponieważ w odróżnieniu od komisji trójstronnej - przewodniczący RDS co roku zmieniają się - na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Eugeniusz 2016-10-19 15:43:30

Jaki Dialog społeczny? Rząd (Minister Adamczyk) w celu realizacji Programu Mieszkanie Plus, ugiął się krajowym loobby spółdzielczości mieszkaniowej i przedstawił projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zapisał wszystkie żądania władców spółdzielczości w Polsce, nie zwracając uwagi na orzecznictwo w patologicznych sprawach spółdzielni mieszkaniowych. O opinię w tej sprawie poprosił ponad 30 podmiotów, wszystkie bezpośrednio związane ze spółdzielczością mieszkaniową. Jedna organizacja zrzeszająca szeregowych członów spółdzielni mieszkaniowych "wdarła" się do tego grona "na siłę". Może Minister Adamczyk nie chce wiedzieć, że nadal znakomita większość spółdzielni mieszkaniowych nie wykonała ustawy zmieniającej z 14 czerwca 2007 roku? Tak wygląda Dialog Społeczny a.d.2016wrzesień