Prezes "Siarkopolu" w Grzybowie (Świętokrzyskie) Trajan Szuladziński i wiceprezes Agnieszka Leszczyńska zostali odwołani ze stanowisk – poinformował rzecznik Grupy Azoty „Siarkopol” Waldemar Grzegorczyk.

- W sobotę (30 listopada) w Warszawie obradowała Rada Nadzorcza Grupy Azoty "Siarkopol".
- "Ze swoich stanowisk zostali odwołani prezes "Siarkopolu" Trajan Szuladziński i wiceprezes Agnieszka Leszczyńska. Pozostali członkowie zarządu "Siarkopolu" Wojciech Sagan i Zbigniew Snopkiewicz pozostali na swoich stanowiskach" - powiedział Grzegorczyk. Nie powołano nowych członków zarządu, zostaną oni wyłonieni w postępowaniu kwalifikacyjnym".
- Te decyzje to efekt zapowiadanych w "Siarkopolu" przez władze spółki zwolnień grupowych. Przedstawiciele związków zawodowych w Grupie Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" w Grzybowie w połowie listopada otrzymali do zaopiniowania pismo od zarządu spółki z informacją dotyczącą m.in. planowanych zwolnień - do 250 osób.
Jak przekazywał prezes Szuladziński, planowane ograniczenie produkcji łączące się z możliwymi zwolnieniami w 2020 r. wynikało z trudnej sytuacji na światowym rynku siarki - a zwolnienia na dużą skalę nie byłyby konieczne, jeśli poprawi się koniunktura i jeśli udałoby się dojść do porozumienia, co do kwestii przywilejów płacowych z pracownikami.
W środę (27 listopada) doszło do spotkania zarządu Grupy Azoty z przedstawicielami zarządu "Siarkopolu" oraz związków zawodowych tej spółki.
Jak poinformowała w czwartek (28 listopada) Grupa Azoty "Siarkopol" po środowym spotkaniu, w związku z rekordowo niskimi cenami siarki na światowych rynkach, a co za tym idzie stratami ponoszonymi na bieżącej działalności, spółka rozpoczęła działania restrukturyzacyjne.
Zmierzają one do obniżenia kosztów bieżącej działalności - jak zaznaczono - bez konieczności przeprowadzenia zwolnień grupowych pracowników. "Musimy podjąć działania oszczędnościowe, aby ograniczyć ponoszone straty. Chciałbym jednak stanowczo zaprzeczyć, abyśmy rozważali uruchomienie procedury zwolnień grupowych" - podkreślił cytowany w komunikacie Szuladziński.
Jak wskazano, nie jest zagrożona płynność finansowa Grupy Azoty "Siarkopol" - w poprzednich latach spółka osiągała dobre wyniki finansowe i posiada odpowiedni poziom kapitału. Realizuje też rentowne dostawy surowca do innych spółek Grupy Azoty oraz odbiorców płynnej siarki w Europie; realizuje także "rozpoczęte produkty rozwojowe".
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w firmie Stanisław Lech Zalewski przekazał, że w czwartek prezes Grupy Azoty "Siarkopol" poinformował na piśmie związki zawodowe o wycofaniu planowanych wcześniej działań związanych m.in. ze zwolnieniami grupowymi.

KOMENTARZE (0)