×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mediator pomoże w negocjacjach płacowych w ZUS?

  • Autor: PAP/JS
  • 21 cze 2017 19:43

W budżecie ZUS są środki na podwyżki w takiej samej wysokości jak w 2016 r. tj. średnio 150 zł na osobę miesięcznie - powiedziała prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska. Dodała, że dodatkowe pieniądze są też na obsługę większej liczby wniosków po obniżeniu wieku emerytalnego.

Mediator pomoże w negocjacjach płacowych w ZUS?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Druga tura rozmów ze związkami zawodowymi przeprowadzona od poniedziałku do środy (19-21 czerwca) nie przyniosła porozumienia. Związki chcą 700 zł podwyżki brutto.

• Prof. Uścińska powiedziała, że liczyła na porozumienie i bardzo żałuje, że nie udało się go osiągnąć.

• Prezes ZUS przyznała, że przeciętne zasadnicze wynagrodzenia w Zakładzie to 3,3 tys. zł brutto, co odbiega zdecydowanie od wynagrodzeń zarówno w instytucjach komercyjnych, jak i publicznych.

Prezes ZUS przypomniała, że Zakład czeka w ostatnim kwartale tego roku ogromne wyzwanie w postaci obniżenia wieku emerytalnego i tym samym przynajmniej dwukrotnie większego napływu wniosków, które trzeba będzie obsłużyć. Podkreśliła, że oprócz puli 150 zł brutto na podwyżki, ma osobne środki na zadania związane ze wzmożoną pracą w tym okresie.

"Na obsługę tych dodatkowych wniosków w różnej formie są zapewnione pieniądze. Mamy świadomość, że jest to dodatkowa praca, często w nadgodzinach. Szacujemy teraz jej wartość" - podkreśliła.

"W negocjacjach zapewniliśmy związkowców o tym, czego się domagali - o utrzymaniu do 31 marca 2017 r. stanu zatrudnienia w ZUS, utrzymaniu obecnej sieci i struktury placówek oraz obecnych warunków pracy i płacy. Potwierdziliśmy też kwestię uzgadniania czasu pracy w oparciu o regulamin pracy Zakładu" - powiedziała prof. Uścińska.

Wobec braku porozumienia zgodnie z regułami sporu zbiorowego strony skorzystają teraz z pomocy mediatora. Rozbieżne w sporze w ZUS pozostają: kwota podwyżek i możliwość wydłużenia pracy placówek w związku ze zwiększonymi potrzebami obsługi osób składających wnioski po obniżeniu wieku emerytalnego.

Prof. Uścińska powiedziała, że liczyła na porozumienie i bardzo żałuje, że nie udało się go osiągnąć. "Oczywistym prawem organizacji związkowych jest stawiać żądania, ale obowiązkiem zarządu Zakładu jest zapewnić bieżącą, sprawną obsługę naszych klientów i właściwe wynagrodzenie pracownikom - oczywiście w ramach przyznanego Zakładowi przez parlament budżetu" - mówiła.

Przypomniała, że zaraz po objęciu stanowiska prezesa deklarowała, że zależy jej na poprawie warunków pracy osób zatrudnionych w Zakładzie, w tym na podwyżce dość niskich wynagrodzeń, które odbiegają od przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Zaznaczyła jednak, że nie ma swobody kształtowania funduszu wynagrodzeń.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mediator pomoże w negocjacjach płacowych w ZUS?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA