Maszyniści zapowiadają, że będzie strajk generalny. O co walczą?

W Belgii z powodu strajku (1 grudnia br.) trwają zakłócenia w transporcie kolejowym, w tym na trasach z Belgii do Luksemburga i Niemiec. Związki protestują przeciwko reformom zapowiadanym przez nowy rząd w sferze emerytur i świadczeń socjalnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Maszyniści zapowiadają, że będzie strajk generalny. O co walczą?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 gru 2014 13:37


Koleje Deutsche Bahn i Thalys odwołały wszystkie połączenia między Belgią a Niemcami, a CFL - między Belgią i Luksemburgiem.

Czytaj też: Pesa rekrutuje pracowników i "wysysa" specjalistów z innych firm

Strajk spowodował także utrudnienia w krajowych połączeniach kolejowych i autobusowych, zwłaszcza w Gandawie, Brugii i Liege. Jest to dotkliwe w skutkach dla dużych zakładów pracy, takich jak mieszczące się w Gandawie fabryki ArcelorMittal i Volvo.

Pociągi Eurostar z Londynu do Brukseli kursują bez przeszkód. Jednak firma ta odwołała już pociągi na 8 i 15 grudnia, kiedy to akcja strajkowa ma objąć Brukselę.

Związki zawodowe ogłosiły strajk, by zaprotestować przeciwko reformom zapowiadanym przez nowy rząd w sferze emerytur i świadczeń socjalnych. Od 24 listopada br. w kolejne poniedziałki odbywają się akcje strajkowe w regionach. 15 grudnia bt. strajk generalny obejmie cały kraj.

Związkowcy sprzeciwiają się planom rządowym dotyczących m.in. podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, począwszy od 2030 roku. Nie podoba się im również, że od 2015 r. płace i świadczenia społeczne nie będą jak dotąd co roku indeksowane, co przyczyni się do wzrostu kosztów utrzymania.

Czytaj też: Paraliż na lotniskach? Piloci Lufthansy znów będą strajkować

Są też przeciwni planom przewidującym niższe dodatki na dziecko, droższą edukację i opiekę nad dziećmi, a także droższy transport publiczny i wyższe ceny energii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.