Kształcenie zawodowe powinno odbywać się z udziałem pracodawców – podkreśla MEN. Taką możliwość powinny mieć też związki zawodowe – uważa strona społeczna RDS. Pracodawcy oceniają, że firmy będą się włączać w kształcenie zawodowe, jeśli będzie to opłacalne.

- Jak podkreśliła Machałek, pracodawcy powinni uczestniczyć m.in. w pisaniu programów, określaniu zawodów i przygotowywaniu egzaminów.
- Wiceminister zapowiedziała, że w kwietniu zostaną zaproponowane kolejne zmiany w kształceniu zawodowym.
- Zapowiedziała też, że ministerstwo pracuje nad stworzeniem platformy cyfrowej, gdzie m.in. rodzice będą mogli dowiedzieć się po jakieś szkole można łatwiej znaleźć pracę.
W Radzie Dialogu Społecznego rozmawiano m.in. o kształceniu zawodowym.
Wiceminister edukacji Marzena Machałek podkreśliła, że pomimo faktu, iż mamy w Polsce najniższe od ćwierćwiecza bezrobocie, to i tak jest stosunkowo duża liczba osób nieaktywnych zawodowo. "Mamy rynek pracowników i kapitał ludzki jest czymś, czym powinniśmy bardzo mądrze gospodarować, począwszy od właściwej edukacji" - przekonywała.
Zwróciła uwagę, że 58 proc. uczniów szkół średnich kształci się w szkołach branżowych, technikach i zawodówkach. Zaznaczyła jednak, że martwi wysoka stopa bezrobocia wśród absolwentów szkół zawodowych. MEN uważa, że szansą na odwrócenie tego stanu rzeczy jest włączenie się pracodawców w kształcenie zawodowe.
Jak podkreśliła Machałek, pracodawcy powinni uczestniczyć m.in. w pisaniu programów, określaniu zawodów i przygotowywaniu egzaminów.
Jednak Jarosław Lange z NSZZ "Solidarność" uważa, że w kształceniu zawodowym powinni uczestniczyć również partnerzy społeczni. "Czyli z jednej strony związki zawodowe, a z drugiej pracodawcy" - powiedział.
Z kolei zdaniem Jakuba Gontarka z Konfederacji Lewiatan pracodawcy potrzebują m.in. miejsc, gdzie będzie można współpracować z różnymi instytucjami edukacyjnymi. "Potrzebujemy centrów kwalifikacji, umiejscowionych np. przy centrach kształcenia praktycznego" - mówił.
Szef BCC Wojciech Warski podkreślił, cenne jest to, że ktoś wreszcie zajął się sprawą kształcenia zawodowego. "Ostatnie kilka lat zostało w tej materii zmarnowane" - stwierdził. Zaznaczył jednak, że aby działanie rządu było efektywne, potrzebne są środki finansowe. Przekonywał, że pracodawcom musi opłacać się uczestniczenie w procesie kształcenia.

Słowa kluczowe
- Sławomir Wittkowicz
- Forum Związków Zawodowych
- Wojciech Warski
- BBC
- Jarosław Lange
- Solidarność
- Marzena Machałek
- MEN
- Jakub Gontarek
- Konfederacja Lewiatan
KOMENTARZE (0)