"Mamy dużo gorsze warunki pracy niż na Zachodzie". Pracownicy hipermarketów pikietowali przed Sejmem

Związkowcy sekcji handlu NSZZ "Solidarność" i pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych manifestowali dziś przed Sejmem. W petycji złożonej u marszałka Radosława Sikorskiego domagają się m.in. wyższych płac, zwracają uwagę na ciężkie warunki pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"Mamy dużo gorsze warunki pracy niż na Zachodzie". Pracownicy hipermarketów pikietowali przed Sejmem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 paź 2014 18:15


- Domagamy się, żeby w Polsce zmieniono prawo, żeby dostrzeżono kobiety, które stanowią 72 proc. pracowników sektora handlu, które bardzo ciężko pracują, niejednokrotnie za najniższą krajową pensję. W wielu wypadkach są to umowy na czas określony i niepełny wymiar pracy - powiedział Alfred Bujara, przewodniczący sekretariatu banków, handlu i ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Czytaj też: Hipermarkety zarabiają krocie, więc płacą pracownikom coraz więcej

- Trudno jest za to wyżyć. To są urągające warunki, mamy warunki dużo gorsze niż na zachodzie. To nam zafundowały przede wszystkim sieci handlowe, które swoich pracowników w krajach macierzystych traktują inaczej - dodał.

Czytaj też: Tesco: Związkowcy prowadzą negocjacje ws. podwyżek płac

W petycji związkowcy przedstawili swoje postulaty m.in. żądanie ustanowienia komisji ds. dialogu branżowego. - Na szczeblu krajowym związki nie mają partnera do rozmowy, zrzeszenia pracodawców handlu. To jest karygodne - zaznaczył Bujara.

W petycji zwracają m.in. uwagę na ciężkie warunki pracy, szczególnie dla kobiet. - Warunki pracy w hipermarketach i supermarketach się znacznie pogarszają. W ciągu 7 lat zatrudnienie spadło od 40 do 60 procent. Dzisiaj jeden pracownik wykonuje dwa razy więcej czynności niż dawniej - podkreślił Bujara.

Inne postulaty związkowców to: wzmożona, kompleksowa kontrola hipermarketów przez Państwową Inspekcję Pracy, a także, aby sieci handlowe w Polsce zostały opodatkowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.