×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mają dość wykorzystywania i pracy na czarno. Ukrainki założyły związek zawodowy

 • Justyna Koc
  jk
 • 28 paź 2021 11:25

Do Inicjatywy Pracowniczej dołączyła Komisja Środowiskowa Pracownic i Pracowników Domowych. To pierwsza w Polsce struktura związkowa pracownic domowych, złożona całkowicie z migrantek z Ukrainy.

Mają dość wykorzystywania i pracy na czarno. Ukrainki założyły związek zawodowy
Zdaniem pracownic domowych, konieczne są kampanie kierowane do władz państwowych i samorządowych (Fot. Ozzip.pl)
REKLAMA

Przedstawiciele Inicjatywy Pracowniczej zwracają uwagę, że brak regulacji dotyczących pracy domowej i opieki nad seniorami, różnice w płacach w Polsce i na Ukrainie oraz kryzys opieki w Polsce często wykorzystują agencje pracy. Niektóre z nich działają w Polsce, inne na Ukrainie. Członkinie związku skarżą się, że agencje w żaden sposób nie zabezpieczają ich interesów - nie gwarantują im możliwości legalnego zatrudnienia, czasem nawet legalnego pobytu.

- Najważniejszą rzeczą dla naszego związku jest walka o powszechną legalność zatrudnienia - mówi Rusłana Poberezhnyk, członkini prezydium nowej komisji - W tej chwili w opiece większość osób pracuje bez umów, na czarno. To oznacza, że nie odprowadzamy składek do ZUS, nie możemy iść do lekarza. Nie ma żadnych regulacji dotyczących czasu naszej pracy, listy zadań, które mamy do wykonania. Wiele dziewczyn teoretycznie opiekuje się starszą osobą, ale wymaga się od nich też sprzątania, gotowania czy podawania leków, a nawet zastrzyków - dodaje.

Rusłana Poberezhnyk podkreśla też, że bardzo często pracodawcy oczekują od opiekunek pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jej zdaniem to braku szacunku wobec prawa do odpoczynku i czasu wolnego.

- Tymczasem pieniądze, które dostajemy do ręki, to niewiele więcej niż polska płaca minimalna - komentuje.

Jak zaznacza Inicjatywa Pracownicza, celem związku zawodowego jest nie tylko walka z wyzyskiem, prowadzonym przez agencje pracy tymczasowej czy naciskanie na pojedynczych pracodawców. Zdaniem pracownic domowych, konieczne są kampanie kierowane do władz państwowych i samorządowych.

- Państwo musi uznać, że rodziny potrzebują wsparcia w opiece nad osobami starszymi. W tej chwili jeśli ktoś legalnie wynajmuje nianię do dziecka poniżej 3 lat, nie musi płacić za tę nianię składek na ZUS. Uważamy, że w przypadku osób starszych powinno być tak samo - wyjaśnia Poberezhnyk. - Potrzebne są odgórne, rządowe naciski na rzecz legalizacji naszej pracy, podpisywania normalnych umów, płacenia podatków i składek. To opłaci się też państwu, że te pieniądze będą normalnie odprowadzane, a nie płacone pod stołem - zauważa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Mają dość wykorzystywania i pracy na czarno. Ukrainki założyły związek zawodowy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jak wpadłeś w g..., to się nie szarp! 2021-10-29 14:43:05

  Nie wiedzą gł... biedne baby co to takiego wolny rynek! Nie wiedzą, że dostały pracę w Polsce tylko dlatego, że wykonują wszystko i za najniższe stawki. Myślą (i dlatego są gł... biedne), że jak się zbiorą w większą kupę i zaczną stawiać żądania, to rynek nagle przestraszy się, zmięknie i ulegnie im, i że nie znajdą się zastępczynie z innych krajów, gdzie ludzie mają bardziej brązową karnację i nie są tak wybredni i awanturujący się! Nie wiedzą nawet, że być może nie będą już miały po co wracać do opuszczonej ojczyzny, bo tam już się robi bardziej brązowo, a stawki jeszcze bardziej spadają!!!

 • BOKSER 2021-10-29 11:29:59

  SKORO JEST TAK ŹLE TO MOŻE TRZEBA WRÓCIĆ NA ZIELONA UKRAINĘ ??? MOŻE NA PEWNO. ALBO WYJECHAĆ DO AFGANISTANU.

 • z wami 2021-10-28 17:14:26

  dziewczyny, ja Was popieram i kibicuje, a wszelakiego sortu buractwo i Januszy, olewajcie ciepłym moczem,

  • Trzeźwa ocena 2021-10-29 14:47:25

   do: "Z WAMI 2021-10-28 17:14:26" ... Masz na myśli "złoty deszczyk"? Lubisz to? No ale na to mogą sobie pozwolić tylko te najładniejsze, które dostały pracę w klubach nocnych, a nie przy opróżnianiu nocników. Te ze zdjęcia to raczej ten drugi wariant.

 • Grzesiek 2021-10-28 14:45:59

  Bravo Tak to się robi

 • Janusz. 2021-10-28 13:11:33

  Mogły zostać na Ukrainie. Nie muszą być w Polsce i pracować. Nie podoba się praca i płaca to do domu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA