Lufthansa znów strajkuje. W Boże Narodzenie kolejny protest?

Piloci linii lotniczych Lufthansa znów strajkują. Rozpoczęli dziesiątą akcję, by walczyć o zachowanie przywilejów emerytalnych. Nie wykluczają, że protestować będą także w święta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lufthansa znów strajkuje. W Boże Narodzenie kolejny protest?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 gru 2014 9:31


Akcję protestacyjną, która obejmuje połączenia międzykontynentalne oraz towarowe, związek zawodowy pilotów Cockpit rozpoczęli 4 grudnia br. o godz. 3.

Czytaj też: Czarne chmury nad Lufthansą. Związkowcy sparaliżowali loty

Związkowcy nie zrezygnowali z przeprowadzenia strajku, choć dzień wcześniej zarząd przewoźnika przedstawił im propozycję rozwiązania sporu. Cockpit zapowiedział, że ofertę rozważy dopiero w przyszłym tygodniu.

Lufthansa na swojej stronie internetowej zamieściła listę odwołanych lotów i prosi pasażerów by na bieżąco sprawdzali informacje o swojej podróży. - Mimo strajku do skutku ma dojść połowa połączeń długodystansowych oraz 9 z 15 lotów towarowych z Frankfurtu - podały linie lotnicze.

Alexander Schumann z Federacji Niemieckich Izb Przemysłowych i Handlowych (DIHK) ocenia, że jeden dzień strajku kosztuje Lufthansę nawet 25 mln euro.

To już dziesiąty strajk pilotów od kwietnia w sporze z zarządem Lufthansy o zachowanie przywilejów emerytalnych i kwestie płacowe oraz program funkcjonowania Lufthansy w przyszłości. Poprzednia akcja zakończyła się 2 grudnia br., doprowadzając do odwołania ok. 1,4 tys. lotów i dotykając ok. 150 tys. pasażerów. Związkowcy nie wykluczyli kolejnych strajków z wyjątkiem okresu Bożego Narodzenia.

Czytaj też: Prezes Lufthansy przeprasza na Youtube. Linie lotnicze tracą miliony

Związkowcy domagają się utrzymania dotychczasowych zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają oni korzystać już nawet w wieku 55 lat. Pracodawca chce natomiast stopniowo podnieść ten próg przynajmniej do 60 lat. Sprawa dotyczy pilotów samej Lufthansy, jak również jej spółek córek: Lufthansa Cargo i Germanwings.

Dyrekcja Lufthansy planuje ponadto wprowadzenie tanich połączeń na trasach międzykontynentalnych i obniżenie kosztów w związku z coraz groźniejszą konkurencją ze strony linii azjatyckich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.