Lizbona: Pracownicy transportu miejskiego i kolei towarowej strajkują

Pracownicy transportu kolei strajkują przeciwko polityce rządu i planom prywatyzacji spółek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lizbona: Pracownicy transportu miejskiego i kolei towarowej strajkują

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

18 cze 2015 14:48


Pracownicy metra w Lizbonie, załogi przewozów towarowych, a także część kierowców autobusów kursujących w aglomeracji przystąpili do strajku przeciwko polityce rządu Pedra Passosa Coelho. Głównym powodem jest żądanie odstąpienia od planu prywatyzacji spółek.

Utrudnienia w komunikacji

Protesty pracowników transportu miejskiego doprowadziły do poważnych utrudnień w komunikacji w portugalskiej stolicy. Wiele osób pracujących w Lizbonie nie stawiło się na czas w pracy z powodu panujących w mieście korków.

Jak poinformowała Anabela Carvalheira z Federacji Związków Zawodowych Transportu i Komunikacji (Fectrans), udział pracowników w rozpoczętym w czwartek po północy strajku metra wynosi prawie 100 proc. "Stacje na wszystkich czterech liniach metra w aglomeracji stołecznej są nieczynne. Wznowienia pełnego ruchu metra należy się spodziewać dopiero w piątek w godzinach przedpołudniowych" - powiedziała Carvalheira.

Przedstawicielka syndykatu wyjaśniła, że strajk ma bezpośredni związek z planem prywatyzacji przez centroprawicowy gabinet Passosa Coelho spółki obsługującej stołeczne metro.

Protestujący nie chcą prywatyzacji firmy

Protest załogi metra poparła część kierowców autobusów miejskich kursujących w aglomeracji lizbońskiej. W czwartek przed południem na jedenastu z blisko siedemdziesięciu linii obsługiwanych przez spółkę Carris nie doszło do skutku 50 proc. zaplanowanych kursów. Protestujący domagają się również zaniechania przez rząd planowanej prywatyzacji ich firmy.

Antyrządowy charakter ma również prowadzony od środy protest pracowników największego przewoźnika towarowego Portugalii firmy CP-Carga. Załoga tej kolejowej spółki również domaga się wstrzymania zaplanowanej do trzeciego kwartału bieżącego roku sprzedaży prywatnemu inwestorowi państwowych udziałów tej firmy.

W proteście, który niemal całkowicie sparaliżował towarowy transport kolejowy w Portugalii, bierze udział blisko 95 proc. pracowników CP-Carga. Według władz Fectrans strajk powinien się zakończyć w czwartek w godzinach popołudniowych.

Ostatnią sfinalizowaną przez gabinet socjaldemokratów i ludowców prywatyzacją była sprzedaż 61 proc. udziałów największego państwowego operatora lotniczego spółki TAP. 11 czerwca rząd Passosa Coelho wyraził zgodę na ich nabycie za 354 mln euro przez konsorcjum Gateway. Należy ono do amerykańsko-brazylijskiego przedsiębiorcy Davida Neelemana, właściciela linii lotniczych Azul, a także Humberto Pedrosy, portugalskiego biznesmena z sektora transportu autokarowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.