PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Listy i paczki opóźnione nawet dwa tygodnie. Pracownicy poczty strajkują

  • Autor: PAP/AT
  • 12 lis 2019 19:57

Listonosze oraz pracownicy działu logistyki i sortowni przesyłek fińskiej poczty strajkują. Strajk ma potrwać dwa tygodnie. Opóźnienia w doręczaniu korespondencji mogą być liczone w tygodniach, bo związkowcy już zagrozili kolejnym strajkiem.

Listy i paczki opóźnione nawet dwa tygodnie. Pracownicy poczty strajkują
Adobe Stock
REKLAMA

Strajk rozpoczął się w poniedziałek (11 listopada) i potrwać ma dwa tygodnie.

Na terenie całego kraju strajk obejmuje ok. 10 tys. pracowników należącego do skarbu państwa przedsiębiorstwa pocztowego Posti - sortowaczy, przewoźników oraz listonoszy.Powodem zorganizowanego przez związek zawodowy pracowników poczty oraz branży logistycznej (PAU) strajku jest próba objęcia części pracowników poczty zatrudnionych przy rozdzielaniu przesyłek innym zbiorowym układem pracy, odpowiadającym np. branży wydawniczej i medialnej, w wyniku czego pogorszyłyby się ich warunki zatrudnienia, w tym zarobki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podało Posti strajk jest "odczuwalny w całym kraju" i wpłynie na część oferowanych usług pocztowych. Przesyłki takie jak listy, czasopisma, reklamy, a także formularze dotyczące np. zmiany adresu mogą docierać "nawet z tygodniowymi" opóźnieniami. Największe trudności dla nadawców i odbiorców mogą powodować opóźnienia w dostarczaniu papierowych rachunków czy faktur.

Czytaj też: Poczta Polska szuka pracowników. Przygotowuje się do sezonu świątecznego

Opóźnienia dotyczyć mają także przesyłek zagranicznych, w tym przede wszystkim tych, które docierają do Finlandii drogą lotniczą. Ich dostarczenie do odbiorców prawdopodobnie opóźni się o kilka dni. Zgodnie z terminami powinny być zaś dostarczane przesyłki, które docierają drogą lądową, w tym głównie ze Szwecji oraz krajów bałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii). Z kolei przesyłki lotnicze spoza UE (np. z Chin, Japonii, USA) mają zostać dostarczone dopiero po zakończeniu strajku.

"Robimy wszystko, by skutki rozpoczętego dziś (w poniedziałek) strajku były możliwie najmniej odczuwalne. Część personelu jest w pracy, więc część przesyłek powinna być transportowana" - mówił dyrektor Posti ds. zarządzania kryzysowego Jarmo Ainasoja.

Związek zawodowy PAU ogłosił dwutygodniowy strajk, który może zostać przedłużony o kolejne dwa tygodnie, do 8 grudnia włącznie. Najbliższe negocjacje ze związkowcami zostały zaplanowane na środę.PAU poinformował również, że we wtorek zorganizuje demonstrację w Helsinkach przeciwko pogarszaniu warunków zatrudnienia pracowników Posti. Według lokalnej prasy w tle sporu między związkowcami a władzami Posti jest zaostrzenie konkurencji na rynku oraz spadająca liczba przesyłek listowych, co wymaga wprowadzenia bardziej elastycznych form zatrudnienia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Listy i paczki opóźnione nawet dwa tygodnie. Pracownicy poczty strajkują

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA