Liniom lotniczym Ryanair grozi strajk w Danii

Personel lotniska w Kopenhadze może odmówić obsługi samolotów linii Ryanair w ramach sporu pracowniczego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Liniom lotniczym Ryanair grozi strajk w Danii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

2 lip 2015 8:23


Irlandzkie linie Ryanair zatrudniają pracowników w innych krajach, m.in. w Danii, na warunkach zgodnych z irlandzkimi przepisami, mniej korzystnymi niż przepisy lokalne. Nie spodobało się to duńskim związkom zawodowym, które zażądały, by Ryanair zawarł umowę zbiorową ze stacjonującym w Danii pilotami i personelem kabinowym.

Związki zawodowe mogą domagać się umowy zbiorowej

Duńscy związkowcy zwrócili się do sądu o orzeczenie, czy personel kopenhaskiego lotniska - w tym bagażowi i dostawcy paliwa - mogli zgodnie z prawem odmówić obsługiwania maszyn Ryanair, jeśli żądania związków zawodowych nie zostaną spełnione.

Czytaj też: Ryanair zatrudni 100 nowych pracowników w Polsce

Sąd orzekł, że związki zawodowe mają prawo domagać się od Ryanair umowy zbiorowej ze stacjonującym w Danii personelem tych linii. Potwierdził też ich prawo do strajku.

Ryanair chce się odwołać od orzeczenia

Związki dały teraz irlandzkim liniom dwa do trzech tygodni na decyzję w sprawie umowy zbiorowej, podkreślając, że w razie odmowy mogą zorganizować strajk.

Ryanair zapowiada odwołanie się od orzeczenia duńskiego sądu. Rzecznik tych linii Robin Kiely zapowiedział zarazem, że Ryanair będzie nadal obsługiwał 12 tras z i do Kopenhagi, ale korzystając z samolotów stacjonujących poza Danią. Agencja Reutera wskazuje, że takie posunięcie może zapobiec akcji strajkowej, ponieważ pracownicy kopenhaskiego lotniska nie mają prawa odmówić obsługiwania maszyn, których załogi są spoza Danii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.