PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

"Latem 1980 roku Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności"

  • Autor: PAP/JP
  • 31 sie 2022 16:22

"Solidarność" zwyciężyła, bo była wspólnym dziełem polskiego narodu - w chwili ciężkie próby pokazała, że jesteśmy odważnymi i otwartymi ludźmi, otwartymi na potrzeby drugiego człowieka - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji rocznicy Porozumień Sierpniowych.

"Latem 1980 roku Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności"
Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej oraz 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
REKLAMA
  • "Latem 1980 roku Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności. Strajkowali w wielu miejscowościach, w setkach zakładach pracy. Nie dali się zastraszyć, okłamać ani podzielić" - napisał Andrzej Duda.
  • Jak napisał, rozpoczęty przez Porozumienia Sierpniowe tzw. "karnawał Solidarności" był czasem "nadziei, entuzjazmu, śmiałych wizji i planów".
  • Prezydent zwrócił także uwagę na kwestie dokumentu uchwalonego w 1981 na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" - "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej".

"Latem 1980 roku Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności. Strajkowali w wielu miejscowościach, w setkach zakładach pracy. Nie dali się zastraszyć, okłamać ani podzielić. Nie zadowolili się zwyczajowymi pustymi deklaracjami komunistycznych władz. Byli świadomi swojej siły - płynącej z jedności i przekonania o słuszności ich sprawy" - podkreślił Andrzej Duda w liście odczytanym przez szefową Kancelarii Prezydenta Grażynę Ignaczak-Bandych podczas obchodów 42 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku.

"Centrum i trwałym symbolem tamtych wydarzeń stała się Stocznia Gdańska. Z uczestnikami prowadzonego tu strajku okupacyjnego solidaryzowali się protestujący z całego kraju. Dwadzieścia jeden postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, wywieszonych przy stoczniowej bramie numer 2, a obecnie umieszczonych na liście najcenniejszych dokumentów UNESCO - Pamięć Świata, streszczało oczekiwania i troski milionów Polaków. Moment podpisania porozumienia ze stroną rządową, tutaj, w słynnej Sali BHP, stał się jednym z symboli sierpniowego sukcesu, a w perspektywie dekady - zapowiedzią upadku niedemokratycznego, opresyjnego systemu władzy" - przypomniał prezydent.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Solidarność będzie współpracować z ukraińskimi związkowcami

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Latem 1980 roku Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA