KW: program restrukturyzacji zostanie złagodzony?

Związkowcy liczą, że zarząd Kompanii Węglowej uwzględni ich postulaty, dzięki czemu program restrukturyzacji spółki do 2020 roku byłby w wersji złagodzonej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KW: program restrukturyzacji zostanie złagodzony?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

6 lut 2014 11:55


W piątek 31 stycznia rada nadzorcza KW nie odniosła się ostatecznie do programu restrukturyzacji spółki na lata 2014-2020. Ma się tym zająć w trakcie kolejnego posiedzenia.

 Dojdzie natomiast w czwartek szóstego lutego do rozmów na temat programu między zarządem spółki a stroną społeczną.

- Zachodzi szansa na zawarcie kompromisu i odstąpienie pracodawcy od tych zapisów, które w największym stopniu zaszkodziłyby pracownikom - zaznacza Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Natomiast przewodniczący Sierpnia 80 Bogusław Ziętek mówi wprost: po spotkaniu szóstego lutego oczekujemy zawarcia porozumienia, bo to się wszystkim opłaca.

Z kolei Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce wskazuje, że obydwie strony powinny się dogadać, bo potrafiły przed laty dochodzić do porozumienia w trudniejszych od obecnej sytuacjach.

Podstawą rozmów mają być obszary nie wzbudzające większych kontrowersji, gdzie zarząd i związkowcy mają zbliżone stanowiska.

Natomiast osobno mają być dyskutowane założenia budzące największe kontrowersje.

Przykładowo związki nie godzą się na sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, natomiast zarząd KW wskazuje, że jest ona konieczna.

W projekcie porozumienia - w sprawie treści programu restrukturyzacyjnego na lata 2014-2020 - przedstawionym przez związki zawodowe jest między innymi propozycja rezygnacji ze zwolnień wśród pracowników administracji za cenę zawieszenia wypłaty czternastej pensji na trzy lata dla tej grupy pracowników.

Zatrudnieni w administracji mieliby dostać gwarancję pracy na czas zawieszenia wypłaty czternastki.

Natomiast gwarancje dla pozostałych pracowników miałyby zostać wydłużone do 2020 roku. Obecne kończą się w roku 2015.

Przedstawiony plan obejmuje też rezygnację z łączenia administracyjnego kopalń.

W zamian związki mogłyby się zgodzić na alokację pracowników, jednak przeniesienia mogłyby następować jedynie między kopalniami przeznaczonymi wcześniej do połączenia, czyli Bobrek-Centrum oraz Piekary, Bielszowice i Halemba-Wirek oraz Pokój, Brzeszcze i Piast, Marcel oraz Rydułtowy-Anna, a także Chwałowice i Jankowice.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.