KW gotowa do zmian w programie restrukturyzacji

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) zadeklarował możliwość korekt w projekcie programu restrukturyzacji spółki m.in. w zakresie łączenia kopalń i redukcji zatrudnienia w administracji. Związkowcy uznali deklarowane zmiany za niewystarczające do akceptacji programu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KW gotowa do zmian w programie restrukturyzacji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 sty 2014 12:10


Przedstawiony w końcu listopada projekt programu restrukturyzacji KW do 2020 r. zakłada m.in. zwolnienia pracowników administracji, łączenie ze sobą kopalń i sprzedaż jednej z nich, zamknięcie trzeciej części ścian wydobywczych, likwidację niektórych świadczeń pracowniczych i zamrożenie wynagrodzeń. Związki nie zgodziły się na takie rozwiązania i wszczęły spór zbiorowy z zarządem. Ten deklaruje możliwość korekt w projekcie, które jednak nie zniweczą zakładanego celu programu.

"Jesteśmy otwarci na te wszystkie propozycje związków zawodowych, które będą wpisywały się w zasadniczą koncepcję restrukturyzacji spółki oraz będą zgodne z celem, który przyświeca stworzeniu i realizacji tego programu" - powiedział we wtorek rzecznik spółki Zbigniew Madej. Nie podał szczegółów możliwych korekt w projekcie.

Lider górniczej Solidarności Jarosław Grzesik ocenił natomiast, że - w myśl nowych propozycji - pracodawca nadal chce szukać oszczędności kosztem górników, zamiast zmienić konstrukcję programu naprawczego tak, by wydobywać więcej węgla i skuteczniej zdobywać nowe rynki, a tym samym zwiększać przychody.

Według związkowców, jedna z proponowanych przez zarząd KW korekt w projekcie dotyczy możliwości odstąpienia od planów administracyjnego łączenia kopalń, jeżeli strona związkowa zgodziłaby się na elastyczność w zakresie tzw. alokacji, czyli przenoszenia pracowników i sprzętu pomiędzy kopalniami. Pracodawca zaproponował wydzielenie czterech grup kopalń - na bazie byłych spółek węglowych lub centrów wydobywczych, w obrębie których panowałaby swoboda przenoszenia pracowników.

Możliwe byłoby również zmniejszenie skali planowanych zwolnień pracowników administracji - z pierwotnie zakładanych 1020 osób do 905 osób; dałoby to 95 mln zł oszczędności. Inny scenariusz to zapewnienie miejsc pracy dla ok. 60 proc. zwolnionych w spółkach-córkach KW; dla ponad 200 osób nie byłoby gwarancji dalszej pracy.

Trzecia możliwość to odstąpienie od zwolnień kosztem obniżenia wynagrodzeń pracowników administracji poprzez odebranie prawa do posiłków profilaktycznych, obniżenie deputatu węglowego o połowę, odebranie premii barbórkowej oraz czternastej pensji. Według innej propozycji pracownicy ci byliby zatrudnieni na trzy czwarte etatu, co wiązałoby się z obniżeniem ich pensji o jedną czwartą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.