PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec strajku w General Motors

  • Gabriel Paździor
    GP/PAP
  • 17 paź 2019 15:05

Związek United Auto Workers (UAW) porozumiał się z General Motors (GM). Strajk paraliżujący sektor automotive w USA kończy się.

Koniec strajku w General Motors
Adobe Stock
REKLAMA
  • Porozumienie kończące strajk to czteroletni kontrakt dot. warunków pracy.
  • Szczegóły do jakich dotarła agencja Reuters precyzują, choć nieoficjalnie, że związek wywalczył utrzymanie 9000 miejsc pracy przez koncern motoryzacyjny.
  • Zakończony strajk był najdłuższym od lat 70. XX w.

UAW przekazało informację o porozumieniu 16 października. Czytamy w treści oświadczenia związkowców, że udało się wypracować umowę wstępną z GM. Jak podają agencje informacyjne jest to czteroletni kontrakt dot. warunków pracy. Na jego mocy zakończony zostanie miesięczny strajk.

- Porozumienie musi zostać ratyfikowane przez członków UAW, co może zająć do dwóch tygodni - podała agencja Reutera.

Czytaj też: Strajk w Lufthansie coraz bliżej

W weekend agencja dotarła do dokumentu tzw. ostatniej oferty negocjacyjnej GM. Firma miała w niej proponować podwyższenie inwestycji w zakłady na terytorium USA z 7 do 9 mld dolarów. Według anonimowego źródła agencji kwota ta pozostała niezmieniona w ostatecznej wersji porozumienia.

Informator dodał także, że GM ma stworzyć lub utrzymać 9 tys. miejsc pracy, z czego znaczna część to mają być nowe stanowiska. We wrześniu koncern mówił jeszcze o 5,4 tys. stanowisk.

Obecnie członkowie władz UAW w GM muszą zdecydować o ratyfikacji umowy, a następnie członkowie związku w fabrykach GM zagłosują - za lub przeciw niej.

Zatwierdzenie oznacza dla funkcjonujących dotychczas na 250-dolarowej tygodniowej płacy strajkowej pracowników najprawdopodobniej premie za podpisanie kontraktu (ok. 9 tys. USD) oraz podwyżkę płacy podstawowej (o ok. 3 proc.). Dla robotników tymczasowych ma oznaczać łatwiejszą drogę do przejścia na pełen etat.

Negocjacje warunków nowej umowy ze związkiem były przyczyną najdłuższego od lat 70., miesięcznego strajku w zakładach GM. 16 września ok. 48 tys. pracowników godzinowych nie zjawiło się w zakładach, postulując podwyżki, większe zabezpieczenia przed zwolnieniami, zabezpieczenie planów zdrowotnych i większy udział w zyskach koncernu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec strajku w General Motors

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA