Koniec strajku w Centrum Zdrowia Dziecka? Jest porozumienie

• Po 16 dniach strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) zawarto porozumienie.
• Pielęgniarki otrzymają podwyżki w wysokości 300 zł brutto.
• Porozumienie nie uwzględnia jednak zwiększenia załogi i nie oznacza zakończenie strajku, a jedynie jego zawieszenie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniec strajku w Centrum Zdrowia Dziecka? Jest porozumienie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/AT

8 cze 2016 21:34


Projekt porozumienia miał być gotowy jeszcze przed południem (w środę - 8 czerwca), ale dopiero wieczorem został przedstawiony strajkującym pielęgniarkom. Pielęgniarki otrzymają podwyżki w wysokości 300 zł brutto, choć domagały się podwyżek w wysokości 500 zł brutto. Porozumienie nie zakłada zwiększenia zatrudnienia.

Skąd pieniądze na podwyżki? We wtorek (7 czerwca) przed rozpoczęciem negocjacji, Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia wyjaśniał, że na sfinansowanie porozumienia szpital powinien szukać pieniędzy m.in. z podniesienia wyceny części wysokospecjalistycznych procedur pediatrycznych. Tą przewidziano już od lipca.

Pielęgniarki z placówki twierdziły, że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70 i nie są w stanie zapewnić pacjentom właściwej opieki i bezpieczeństwa. Z tego powodu domagały się nie tylko podwyżek, ale i zwiększenia zatrudnienia.

Jak wskazano w oświadczeniu odczytanym mediom, przyjęte w porozumieniu postanowienia "nie są w pełni satysfakcjonujące dla stron, stanowią jednak wyraz kompromisu dla dobra małych pacjentów Instytutu".

Czytaj też: Będą zmiany w systemie służby zdrowia. W lipcu rząd przedstawi propozycje

W porozumieniu uzgodniono mechanizmy, kóre pozwolą "na stopniową realizację zgłoszonych przez związek postulatów i poprawę warunków pracy".

Zadecydowano także, o zawieszeniu do końca tego roku sporu zbiorowego pielęgniarek z dyrekcją CZD, który trwa od grudnia 2014 r. W okresie zawieszenia sporu zbiorowego związek zawodowy pielęgniarek i położnych w CZD będzie monitorował realizację środowego porozumienia. Wskazano, że spełnienie warunków porozumienia we wskazanym terminie zakończy spór zbiorowy.

Na mocy porozumienia pielęgniarki miały jeszcze w środę wrócić do pracy. "Zakończenie strajku oznacza powrót do normalnego funkcjonowania Instytutu" - wskazano.

Przewodnicząca strajkujących Magdalena Nasiłowska powiedziała dziennikarzom, że nie jest zadowolona z warunków przyjętego porozumienia.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że na mocy przyjętego kompromisu pielęgniarki otrzymają 300 zł brutto podwyżki od 1 sierpnia br.

Obecny w szpitalu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił, że porozumienie pomiędzy pielęgniarkami a dyrekcją jest "do udźwignięcia" przez CZD. Nie chciał ujawniać warunków porozumienia, przyznał jednak, że najbardziej sporny punkt dotyczył wynagrodzeń.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.