Lufthansa i związek zawodowy pilotów Vereinigung Cockpit osiągnęły porozumienie. Co ustalono?

• Jest porozumienie pomiędzy linią lotniczą Lufthansa, a związkiem zawodowym pilotów Vereiningung Cockpit (VC).
• Obie strony zgodziły się na płatności przejściowe, plany emerytalne, umowę ramową dotyczącą warunków zatrudnienia i zbiorowy układ płac dla pilotów Lufthansy, Lufthansy Cargo oraz Germanwings.
• Umowa otwiera perspektywy kariery dla obecnych i przyszłych pilotów.
Po odbyciu rozmów, które miały miejsce 14 marca, Lufthansa i związek zawodowy pilotów Vereinigung Cockpit osiągnęły porozumienie dotyczące wszystkich poprzednio nierozwiązanych kwestii dotyczących umów zbiorowych. W oświadczeniu partnerzy negocjacyjni zgodzili się na płatności przejściowe, plany emerytalne, umowę ramową dotyczącą warunków zatrudnienia i zbiorowy układ płac dla pilotów Lufthansy, Lufthansy Cargo oraz Germanwings.
W zamian za redukcję generujących koszty elementów umowy, 325 maszyn będzie obsługiwanych przez załogi objęte aktualnym układem zbiorowym – proces będzie przebiegać stopniowo do 2022 roku. Dzięki temu Lufthansa będzie mogła ponownie zatrudnić w najbliższych latach szkolących się pilotów oraz stworzyć perspektywy rozwoju zawodowego dla obecnych pilotów, w tym wiele stanowisk przyszłych kapitanów.

Wzajemna umowa dotycząca powstrzymania się od akcji strajkowych na czas rozmów została już zawarta i zostanie sformalizowana na mocy umowy zbiorowej, która będzie obowiązywać do 2022 roku.
- Dzięki temu oświadczeniu woli osiągnęliśmy wreszcie przełom. To otwarta droga do kompleksowej umowy z Vereinigung Cockpit dotyczącej wszystkich nierozwiązanych dotychczas kwestii zbiorowych. To nie tylko koniec najdłuższej debaty zbiorowej w historii naszej firmy, ale również zrównoważona, trwała umowa, która obowiązując do 2022 roku tworzy przestrzeń i podstawę do stworzenia nowego partnerstwa społecznego z Vereinigung Cockpit – powiedziała dr Bettina Volkens, szefowa działu prawnego i zasobów ludzkich Deutsche Lufthansa AG.

KOMENTARZE (0)