Koniec sporu w JZR. Nie będzie zwolnień pracowników

Nie będzie zwolnień grupowych w Jastrzębskich Zakładach Remontowych (JZR). Ich pracownicy mają być objęci programem dobrowolnych odejść i przejść do spółki Szkolenie i Górnictwo (SiG). Podpiszą tam umowy na czas nieokreślony.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniec sporu w JZR. Nie będzie zwolnień pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 gru 2014 9:00


To najważniejsze zapisy porozumienia podpisanego późnym wieczoremw dniu 3 grudnia br. ze związkami zawodowymi. Pracownicy JZR zakończyli tym samym rozpoczęty tego damego dnia protest, prowadzony w kilku kopalniach. Obydwa podmioty - JZR i SiG - należą do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).

Czytaj też: Nie wyjechali po nocnej zmianie na powierzchnię. Pracownicy JZR protestują pod ziemią

Pod ziemią w kopalniach JSW protestowało około stu górników. Domagali się zachowania swoich bezterminowych umów o pracę w obrębie grupy JSW. JZR ogłosiły bowiem zwolnienia grupowe 455 górników i podpisały porozumienie z również należącą do JSW spółką JSW Szkolenie i Górnictwo (SiG) ws. preferencyjnego zatrudniania tych pracowników. W SiG otrzymywać mieli jednak oni najpierw umowy na czas określony. Związkowcy się na to nie zgadzali.

3 grudnia br. po południu w siedzibie JZR w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęły się negocjacje. Ze związkowcami rozmawiali kierujący spółkami JZR i SiG, a także jeden z członków zarządu JSW. Porozumienie podpisano po ośmiu godzinach rozmów.

- Na mocy porozumienia pracownicy pionu górniczego JZR przystąpią do programu dobrowolnych odejść i jednocześnie będą podpisywali umowę z SiG, która gwarantuje im przyjęcie do pracy na mocy umowy na czas nieokreślony - mówi rzeczniczka JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Pracownicy do 15 stycznia 2015 r. mają zadeklarować, czy przystąpią do programu. Pracę stracą jedynie ci, którzy nie będą chcieli przejść do SiG. Zapisy porozumienia dotyczą także kilkudziesięciu pracowników, którzy już wcześniej przeszli do SiG - także oni dostaną umowy na czas nieokreślony.

Według Jabłońskiej-Bajer porozumienie jest korzystne dla wszystkich, także dla JSW, która w przypadku zwolnień grupowych musiałaby wypłacić odprawy w łącznej kwocie 4,2 mln zł.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, uzyskaliśmy wszystko to, co chcieliśmy. Spółka znała nasze propozycje i nie wiem dlaczego wcześniej się do nich nie chciała przychylić. Dopiero determinacja i nieugięta postawa załogi pokazała zarządowi, że nie da się utrzymać pierwotnej propozycji - przyznaje Krzysztof Łabądź ze związku zawodowego Sierpień 80.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.