×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Koniec okupacji PGG. Związkowcy podpisali porozumienie

  • Autor: PAP/km
  • Opublikowano: 16 lip 2022 9:40

29 lipca 36-tysięczna załoga Polskiej Grupy Górniczej otrzyma średnio ok. 6 tys. zł jednorazowego świadczenia rekompensującego skutki inflacji; wielkość podobnych świadczeń za kolejne dwa kwartały będzie ustalona we wrześniu i listopadzie - stanowi porozumienie związków z zarządem firmy.

Koniec okupacji PGG. Związkowcy podpisali porozumienie
Górnicy domagali się m.in. inwestycji w zwiększenie wydobycia węgla, zatrudnienia nowych pracowników oraz wyższych wynagrodzeń (fot. PAP/Tomasz Wiktor)
REKLAMA
  • Porozumienie podpisano w piątek wieczorem, krótko po powrocie do Katowic delegacji związkowców ze spotkania z wicepremierem Jackiem Sasinem w Warszawie. Zawarcie porozumienia zakończyło trwający od pięciu dni protest okupacyjny w katowickiej siedzibie PGG.
  • Według relacji przedstawicieli społecznej, podczas piątkowego spotkania w MAP związkowcy otrzymali zapewnienie, że wkrótce kontynuowane będą rozmowy dotyczące m.in. inwestycji w kopalniach (by można było zwiększać wydobycie węgla) i koniecznych w związku z tym zmian w harmonogramie wygaszania kopalń, będącym częścią podpisanej ponad rok temu umowy społecznej dla górnictwa.

- W naszej akcji nie chodziło tylko o pieniądze. Ważne były również inwestycje w kopalniach - dzisiaj otrzymaliśmy zapewnienie, że te inwestycje będą, i że wrócimy do rozmów na ten temat - mówił lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek, deklarując, że zawarcie porozumienia w kwestach finansowych - choć zadowalające dla strony społecznej - jest tylko jednym z etapów działań, na których zależy związkowcom.

Według relacji przedstawicieli społecznej, podczas piątkowego spotkania w MAP związkowcy otrzymali zapewnienie, że wkrótce kontynuowane będą rozmowy dotyczące m.in. inwestycji w kopalniach (by można było zwiększać wydobycie węgla) i koniecznych w związku z tym zmian w harmonogramie wygaszania kopalń, będącym częścią podpisanej ponad rok temu umowy społecznej dla górnictwa. Chodzi m.in. o ustalenie, które kopalnie w jakim zakresie mają wydobywać więcej węgla i pracować dłużej. Związki chcą też - jak mówią ich liderzy - dopilnować właściwych relacji cenowych górnictwa z energetyką oraz gwarancji, że wydobyty węgiel będzie odbierany przez elektrownie.

Szef górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek (L) przed siedzibą Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach (fot. PAP/Tomasz Wiktor)
Szef górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek (L) przed siedzibą Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach (fot. PAP/Tomasz Wiktor)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec okupacji PGG. Związkowcy podpisali porozumienie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA