Końcówka roku to czas walki związkowców o podwyżki

W listopadzie walkę o wyższe wynagrodzenia rozpoczęli związkowcy ze spółek chemicznych. W Zakładach Azotowych Puławy wysokość wynagrodzeń już została ustalona. Przerwa świąteczna nie przeszkadza jednak w kolejnych negocjacjach - na 30 grudnia zaplanowano spotkanie w KGHM.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Końcówka roku to czas walki związkowców o podwyżki

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Parkiet/Rzeczpospolita

23 gru 2013 11:54


Jak informuje "Parkiet", tuż przed sylwestrem dojdzie jeszcze do spotkania zarządu KGHM z przedstawicielami Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. Związek - kierowany przez posła Ryszarda Zbrzyznego z SLD - domaga się wzrostu wynagrodzeń przewyższającego wzrost inflacji oraz wypłaty specjalnej premii rekompensującej utracone przychody z tytułu mniejszego od oczekiwanego zysku netto.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", głównym przeciwnikiem w batalii o wyższe pensje w 2014 r. nie będzie rząd, a przedsiębiorcy. - Nasi eksperci oszacowali, że gdyby w ostatnich latach pensje rosły równie szybko jak wydajność, dziś przeciętne wynagrodzenie byłoby o 1000 zł wyższe. To oznacza, że pracownicy mieliby rocznie w kieszeniach o przeszło 200 mld zł więcej - mówił na łamach dziennika Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ Solidarność.

Związkowcy, przekonując przedsiębiorców do swoich racji, będą posiłkować się ostatnimi danymi OECD, które pokazują, że w 2012 r. wzrost wydajności w Polsce był najwyższy w całej Europie i wyniósł 4,1 proc. - pisze "Rz".

Podwyżki wynegocjowali natomiast już związkowcy z Zakładów Azotowych Puławy (rok obrotowy spółki zakończył się 30 czerwca). Weszły one w życie 1 listopada. Na podwyżki motywacyjne spółka wyda w sumie ponad 8,7 mln zł. Oprócz tego władze Puław zgodziły się na utworzenie funduszu podwyżek regulacyjnych, na który przeznaczą dodatkowo ponad 4,3 mln zł - czytamy w "Parkiecie".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.