Kompania Węglowa: Związkowcy spotkają się z zarządem

• Górnicze związki zorganizowały we wtorek (9 lutego) całodniową akcję informacyjną w kopalniach Kompanii Węglowej.
• Podczas masówek związkowcy deklarują sprzeciw wobec obniżki wynagrodzeń górników.
• Na środę (10 lutego) zarząd Kompanii zaprosił związkowców na rozmowy, proponując, by tematem spotkania były zasady wypłaty tzw. czternastej pensji
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa: Związkowcy spotkają się z zarządem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 lut 2016 18:04


We wtorek od wczesnego rana w kopalniach Kompanii trwają masówki informacyjne; ostatnie odbędą się około północy.

- Zainteresowanie na pierwszej zmianie było ogromne. Myślę, że podobnie będzie na kolejnych zmianach. Ludzie chcą pełnej informacji; doskonale pamiętają przedwyborcze i powyborcze deklaracje rządzących wobec górników i całej branży. Chcą wiedzieć, jak to będzie wyglądać w praktyce - powiedział Hutek.

Podczas briefingu prasowego po porannej masówce w kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej szef Solidarności w tym zakładzie Dariusz Kulpa poinformował, że związkowcy przedstawiają załodze sytuację i zagrożenia, jakie - ich zdaniem - wynikają z działań planowanych przez zarząd Kompanii.

- Przede wszystkim mówiliśmy o tym, że zarząd nie prowadzi z nami szczerego i rzetelnego dialogu, tylko poprzez szantaż, poprzez wypowiedzenie porozumienia z 17 lipca 2015 r., chce wymusić pewne rozwiązania, na które strona społeczna nie da przyzwolenia - mówił Kulpa.

Przedstawiciele Kompanii Węglowej nie komentują związkowej akcji ani informacji przekazywanych podczas masówek. Rzecznik Kompanii tłumaczy, że zarząd prowadzi bezpośredni dialog ze związkami i nie chce rozmawiać z nimi za pośrednictwem mediów. Podtrzymał wolę kontynuowania rozmów ze stroną społeczną; dowodem na to ma być m.in. propozycja środowego spotkania.

Na środę zarząd Kompanii zaprosił związkowców na rozmowy, proponując, by tematem spotkania były zasady wypłaty tzw. czternastej pensji, którą firma chce wypłacić górnikom w ratach. Związkowcy nie zdecydowali jeszcze ostatecznie czy wezmą udział w spotkaniu, ponieważ ich warunkiem jest wcześniejsze wycofanie się zarządu z wypowiedzenia porozumienia z lipca 2015 r.

Szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek powiedział, że związkowcy ustalają obecnie, czy jest szansa na to, aby w środowych rozmowach wziął udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który miałby przedstawić stanowisko tego resortu w sprawie wycofania wypowiedzenia. Wówczas związkowcy są skłonni przyjść na spotkanie. Nie zamierzają natomiast w nim uczestniczyć jeżeli okaże się, że zarząd chce rozmawiać tylko o "czternastkach", a sprawa wypowiedzenia pozostanie bez rozstrzygnięcia.

Rzecznik Kompanii Węglowej Tomasz Głogowski powiedział, że sprecyzowanym w zaproszeniu tematem rozmów jest wypłata "czternastek"; Kompania nie ma informacji, aby w rozmowach miał uczestniczyć wiceminister.

Związkowcy liczą, że w środę Ministerstwo Energii - zgodnie z daną związkowcom w piątek obietnicą - w tym tygodniu przedstawi swoje stanowisko w sprawie dalszych rozmów i wycofania się zarządu KW z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział w poniedziałek, że stanowisko resortu będzie przekazane związkom w środę lub czwartek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.