Kompania Węglowa, spór o płace: Zarząd przedstawił projekt porozumienia. Co na to związkowcy?

• Zarząd Kompanii Węglowej przekazał związkowcom projekt porozumienia.
• Dotyczy on m.in. zasad wynagradzania górników w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), która ma przejąć kopalnie Kompanii.
• Związki mają przeanalizować projekt, by wznowić rozmowy za kilka dni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa, spór o płace: Zarząd przedstawił projekt porozumienia. Co na to związkowcy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

11 kwi 2016 12:19


Nieoficjalnie przedstawiciele stron przyznają, że projekt przewiduje zawieszenie na trzy lata wypłaty niektórych świadczeń, wśród nich nagrody rocznej, czyli tzw. czternastej pensji. Utrzymana miałaby zostać jedynie premia barbórkowa - zakłada projekt. Płace zasadnicze pracowników nie będą zmniejszane.

Oficjalnie przedstawiciele Kompanii i związków nie komentują projektu porozumienia i nie udzielają informacji na temat jego szczegółów; związki mają teraz przeanalizować kilkustronicowy dokument, by za kilka dni powrócić do rozmów. Być może negocjacje zostaną wznowione w środę.

"Podczas dzisiejszego spotkania ze stroną społeczną związkom zawodowym przekazano projekt porozumienia; niestety ze względu na dobro negocjacji nie możemy zdradzać jego szczegółów. Następne spotkanie ze stroną społeczną odbędzie się w ciągu najbliższych kilku dni" - poinformował po poniedziałkowych rozmowach rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski.

Związkowcy domagali się dotąd, w ramach sporu zbiorowego, utrzymania wynagrodzeń na poziomie z ubiegłego roku, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń, jak czternasta pensja, deputat węglowy i inne dodatki.

Polska Grupa Górnicza ma ruszyć 1 maja, przejmując 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii, wraz z jej całą ponad 32,5-tysięczną załogą. Biznesplan zakłada, że w końcu przyszłego roku Grupa musi osiągnąć rentowność; jednym z elementów dochodzenia do niej mają być zmiany dotyczące górniczych wynagrodzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.