Kompania Węglowa, spór o płace: Nadal bez porozumienia. Będzie referendum w kopalniach

• Załogi kopalń prawdopodobnie w referendum zdecydują o przyjęciu lub odrzuceniu propozycji zarządu Kompanii Węglowej.
• Zarząd chce zawiesić wypłatę wybranych świadczeń na trzy lata, w zależności od sytuacji poszczególnych kopalń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa, spór o płace: Nadal bez porozumienia. Będzie referendum w kopalniach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 kwi 2016 17:37


W środę (13 kwietnia) zarząd Kompanii nie przyjął związkowej wersji porozumienia dotyczącego m.in. wynagrodzeń w firmie i przedstawił nową wersję dokumentu, modyfikując swoje wcześniejsze propozycje. W czwartek (14 kwietnia) rozmowy mają być kontynuowane z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Będzie to prawdopodobnie ostatnie spotkanie zarządu spółki ze stroną społeczną - później związki mają podjąć decyzję w sprawie porozumienia, po konsultacji z załogami kopalń.

Porozumienie to jeden z elementów zmierzających do powstania Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która z początkiem maja ma przejąć kopalnie i zakłady borykającej się z kłopotami Kompanii. Akceptacji strony społecznej dla biznesplanu PGG oczekują m.in. inwestorzy, którzy mają zaangażować w Grupę w sumie 1,5 mld zł.

"Być może w piątek (15 kwietnia), ale najprawdopodobniej w poniedziałek, wychodzimy do załóg z informacją, czy załogi są chętne to porozumienie przyjąć (...). Wyjdziemy do ludzi i to ludzie zdecydują - najprawdopodobniej w referendum - o tym, czy będą chcieli to (świadczenia - red.) oddać" - powiedział dziennikarzom po środowych rozmowach szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek.

Czytaj tez: Ziętek: W Kompanii Węglowej można znaleźć oszczędności

W poniedziałek zarząd zaproponował zawieszenie wypłaty większości dodatkowych świadczeń dla górników (m.in. tzw. czternastej pensji, deputatu węglowego i dodatku na pomoce szkolne dla pracowników, którzy mają dzieci) na trzy lata. W odpowiedzi związki złożyły w środę własny projekt, nie godząc się na propozycje zarządu. Podczas środowych rozmów zarząd zmodyfikował stanowisko, proponując - co przedstawiciele stron przyznają na razie jedynie nieoficjalnie - zróżnicowanie wypłaty - lub nie - wymienionych w porozumieniu świadczeń w zależności od sytuacji danej kopalni.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.