To już koniec naszej relacji, ale nadal będziemy monitorować dla was to, co dzieje się w branży górniczej w naszych stałych rubrykach "Przemysł" i "Związki Zawodowe".
Nd., 12:25: Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności o podpisaniu porozumienia Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego ze stroną rządową.
Nd., 12: 11: Na wnp.pl możecie znaleźć treść porozumienia zawartego wczoraj między przedstawicielami rządu i stroną związkową.
Nd., 12:10: - Wszystkie kopalnie zostały uratowane. Wszyscy pracownicy - bowiem te gwarancje obejmują dół, przeróbkę i powierzchnię - mają gwarancje pracy, gdyby te procesy inwestorskie się nie powiodły. Oczywiście jeśli ktoś będzie chciał, to będzie mógł skorzystać z programu osłonowego na zasadzie dobrowolności - komentuje dla Wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.
Nd., 12:07: Zgodnie z porozumieniem, nie dojdzie do planowanej likwidacji kopalń Kompanii Węglowej, zamiast tego będą restrukturyzowane a niektóre uprzednio podzielone. Część z nich ma przejść, jak powiedział szef śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz, "głęboki proces naprawczy" w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK), by potem trafić do inwestorów - informuje PAP.
Zgodnie z porozumieniem do procesu naprawczego w SRK zostaną przekazane kopalnie: Piekary, ruch Centrum (część kopalni Bobrek-Centrum), ruch Makoszowy (część kopalni Sośnica-Makoszowy) oraz Brzeszcze. Reszta zakładów trafi do nowego podmiotu, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.
Sob., 18:20:
Sob., 18:05: Porozumienie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim podpisali pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, w obecności premier Ewy Kopacz, ministrów: Włodzimierza Karpińskiego i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz licznego grona związkowców i samorządowców śląskich.
Dominik Kolorz zaapelował do załóg śląskich kopalń o zakończenie protestów.
Sob., 15:23: Związkowcy, uczestniczący w sobotę w Katowicach ze stroną rządową w rozmowach na temat planu naprawczego dla Kompanii Węglowej (KW) ocenili, że podpisanie porozumienia jeszcze w sobotę - i zakończenie protestów - jest bardzo prawdopodobne.
"Jest gwarancja, że ci ludzie będą mieli pracę" - zaznaczył Bogusław Ziętek i ocenił, że obydwie strony wykazały się odpowiedzialnością.
Sob., 13:35: Wczoraj, 16 stycznia blisko 5 tys. ludzi wyszło na ulice Gliwic, by wraz z górnikami z gliwicko-zabrzańskiej kopalni Sośnica-Makoszowy zaprotestować przeciwko planowanej przez rząd likwidacji zakładu i tysięcy miejsc pracy - informuje śląsko-dąbrowska Solidarność.
Kulminacyjnym punktem marszu był wiec protestacyjny przed gliwickim Urzędem Miasta. Płonęły opony, wyły syreny, a kilkutysięczny tłum m.in. skandował: „Na Warszawę”, „My się Kopacz nie boimy i kopalnie obronimy”.
Sob., 13:28: O godz. 15:30 zaplanowano marsz w Zabrzu sprzed stadionu Górnika Zabrze pod dom Muzyki i Tańca, gdzie odbędzie się gala wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji. Najwyższe wyróżnienie – Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji został przyznany prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Jednak wbrew wcześniejszym zapowiedziom prezydent nie przyjedzie do Zabrza.
Sob., 13:20: Na wynik dzisiejszych rozmów czekają górnicy prowadzący podziemną akcję protestacyjną w kopalniach Kompanii Węglowej Katowickiego Holdingu Węglowego i Zakładów Górniczych Sobieski oraz Janina. Łącznie w podziemnych protestach uczestniczy ok. 1400 osób. Akcje protestacyjne prowadzone są również na powierzchni przez pracowników przeróbki mechanicznej węgla i administracji.
Sob., 13:10: O godzinie 11.00 rozpoczęła się kolejna runda rozmów zespołu roboczego złożonego z przedstawicieli Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego i delegacji rządowej. O godzinie 14.00 mają rozpocząć się główne negocjacje pomiędzy MKPS i stroną rządową w poszerzonym składzie.
- Nocne rozmowy robocze toczące się przez ostatnie 3 dni były merytoryczne i konstruktywne. Jednak, mówiąc obrazowo, rozmawialiśmy z sierżantami, teraz czekamy na generałów. Zobaczymy, jak ci generałowie odniosą się do, tego o czym rozmawialiśmy - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności przed rozpoczęciem spotkania.
Pt., 20:06: - Węgiel w Polsce próbuje wydobywać rząd, który najwyraźniej się na tym nie zna i nie powinien tego robić – komentuje w tvp.info dr Andrzej Sadowski, wiceprezes Centrum im. Adama Smitha. Jego zdaniem rząd powinien sprzedać cztery kopalnie przynoszące najwięcej strat, a pozostałe wystawić na licytację.
Pt., 19:20: - Górnicy mogą być pewnym elementem, który ma wywołać przesilenie wewnątrz obozu władzy. Tak jak w PRL-u. Schetyna już czeka na porażkę Ewy Kopacz – ocenił w „Politycznym podsumowaniu dnia” Krzysztof Czabański, publicysta.
Pt., 18:59: - Za rządów PO, w trakcie ostatnich siedmiu lat, koszty ogólnego zarządu Kompanii Węglowej uległy podwojeniu i wzrosły o ponad miliard złotych – powiedział w programie „Po przecinku” poseł Przemysław Wipler. Marcin Święcicki z PO uważa, że elementem, który znacząco wpłynął na nierentowność KW, jest pięciodniowy tydzień pracy. – Jedynym odpowiedzialnym są związki zawodowe, które nie zgadzały się na wydłużenie tygodnia pracy – powiedział polityk PO.
Pt., 18:18: Tauron Polska Energia wyraził wstępne zainteresowanie nabyciem od Spółki Restrukturyzacji Kopalń całości lub części aktywów kopalni Brzeszcze, o ile możliwe będzie efektywne ekonomicznie wydobycie węgla w tym zakładzie.
- Posiadamy kompetencje w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami górniczymi. Grupa Tauron udowodniła już, że mariaż energetyki z górnictwem może przynieść korzyści obu stronom. W naszych strukturach znajdują się, skupione w Tauron Wydobycie, dwie kopalnie węgla kamiennego zatrudniające ponad 6 tys. osób, które dzięki restrukturyzacji i połączeniu z energetyką, z powodzeniem dostarczają węgiel kamienny dla elektrowni i elektrociepłowni w Grupie - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Pt., 17:50: Dziś o godz. 15 protestujący górnicy zaczęli przemarsz od kopalni Sośnica-Makoszowy do Urzędu Miejskiego w Gliwicach. W manifestacji uczestniczyli nie tylko górnicy. Na ulice Gliwic wyszły tysiące ludzi. Przemarsz właśnie dobiega końca, ale tłum niechętnie się rozchodzi.
Pt., 16:30: Po prawie trzygodzinnej przerwie związkowcy i przedstawiciele delegacji rządowej wznowili prowadzone w Katowicach rozmowy na temat planu naprawczego Kompanii Węglowej (KW). Związkowcy mówią o "iskierce nadziei" na kompromis.
Pt., 15:47: Posiedzenie Sztabu Protestacyjnego NSZZ Solidarność, w którym biorą udział szefowie zarządów regionów i sekretariatów branżowych związku z całego kraju, odbywa się w Katowicach. Sytuacja jest nadzwyczajna - powiedział do związkowców przewodniczący "S" Piotr Duda.
Posiedzenie odbywa się w siedzibie śląsko-dąbrowskiej "S" w Katowicach. "Jesteśmy tutaj dzisiaj po to, aby pokazać naszą solidarność z górnikami, z naszą Solidarnością śląsko-dąbrowską, ze wszystkimi związkami zawodowymi, które są w Międzyzwiązkowym Komitecie Strajkowym na Śląsku i przede wszystkim z tymi, którzy strajkują pod ziemią" - powiedział Duda.
Po powitaniu związkowców przez Dudę media zostały poproszone o opuszczenie sali obrad.
Pt., 15:33: PiS skieruje ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego do Trybunału Konstytucyjnego.
Wiceprezes PiS Beata Szydło powołała się na preambułę i art. 20. ustawy zasadniczej. W preambule znajduje się stwierdzenie, że konstytucja jest prawem podstawowym dla państwa opartym na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym. Z kolei zgodnie z art. 20: Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast europoseł PiS Andrzej Duda powiedział, że wniosek do TK będzie dotyczył zarówno treści ustawy jak i procedury jej uchwalenia. Jego zdaniem, przyjęta ustawa naruszyła też artykuł 65. Konstytucji.
Pt., 15:19: - Strona rządowa wychodzi z założenia, że jedyny słuszny program naprawczy to ten przedstawiony przez premier Ewę Kopacz i nie chce iść na ustępstwa. Górnicy chcą rozmawiać, negocjować na temat rozwiązań naprawczych. Zamknąć kopalnie jest prosto, otworzyć trudno - powiedziała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.
Pt., 14:40: Według Andrzeja Dudy, europosła PiS przyjęta przez Sejm ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego to zdecydowany cios w polski przemysł i polską gospodarkę.
- Rząd powinien tworzyć miejsca pracy, a nie je likwidować. Dzisiaj powinniśmy iść za tym głosem, który podnosi się w UE, za głosem reindustrializacji, za głosem tworzenia nowych miejsc pracy, tak potrzebnych w Polsce - powiedział Duda na konferencji prasowej w Kośnie.
Pt., 14:25: "Solidarność" ogłosiła ogólnopolskie pogotowie strajkowe.
- To co się stało w nocy to skandal - powiedział przewodniczący zwiąku, Piotr Duda. Dodał, że akcje "S" będą wykraczały poza województwo śląskie. - Decyzję o strajku podjęły wszystkie branże. Strona rządowa zmierza ku konfrontacji. Jak stanie się coś niebezpiecznego, winę za to będzie ponosić premier Ewa Kopacz i koalicja - poinformował.
Pt., 13:45: Przerwa w negocjacjach związkowców z delegacją rządową. O godz. 15 rozmowy zostaną wznowione.
Pt., 13:37: Z kolei o godz. 15 rozpocznie się kolejna blokada dróg w Mysłowicach. Górnicy obstawią ronda na ul. Katowickiej. Również o godz. 15 będzie miał miejsce marsz "wszystkich, którym leży na sercu dobro kopalni KWK Sośnica-Makoszowy". Nie tylko górnicy wezmą w nim udział, ale także mieszkańcy Gliwic, pielęgniarki oraz zatrudnieni w Oplu.
Pt., 12:57: Kolejna blokada drogi. Tym razem pracownicy KWK "Murcki-Staszic" będą protestować na ulicy nr 86.
Pt., 12:28: O godz. 11.00 przed kopalnią Bobrek-Centrum rozpoczęła się pikieta hutników ze śląskich hut. Ok. 100 osób, które reprezentują m.in. ArcelorMittal z Dąbrowy Górniczej, koksownię Zabrze, hutę Pokój czy spółki po dawnej hucie Baildon, wspiera protest górników - podaje portal nettg.pl.
Pt., 12:11: Związki KGHM wspierają Górny Śląsk. Centrale związkowe Zagłębia Miedziowego wezmą udział w rozmowach z rządem, które zaplanowano na wtorek w przyszłym tygodniu tj. 20 stycznia.
- Nasze wsparcie to nie tylko słowa. W tym upływającym tygodniu w środę przewodniczący związku Ryszard Zbrzyzny był na Górnym Śląsku. Tam spotkały się wszystkie branże wspierające górników górnośląskich - mówi w rozmowie z serwisem miedziowe.pl Leszek Hajdacki, przewodniczący ZZPPM O/ZG Rudna.
Pt., 12:03: Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki podkreśla, że trzeba górników traktować poważnie. - Należy prowadzić dialog, pokazywać, jak jest naprawdę. A nie koncentrować się na socjotechnice. Przed laty, kiedy realizowaliśmy reformę górnictwa, to potrafiliśmy się porozumieć ze stroną społeczną. Ale wówczas stale był prowadzony dialog - mówi dla portalu wnp.pl.
- Protestujący górnicy mają wiele racji. Zaskoczono ich, potraktowano ich przedmiotowo. Przecież pół roku temu słyszeli, że nie będzie żadnej likwidacji kopalń - dodaje.
Pt., 11:15: W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach o godz. 11:00 rozpoczęła się kolejna runda rozmów pomiędzy przedstawicielami rządu a związkowcami. Czy tym razem uda się wypracować jakieś porozumienie?
Pt., 10:25: Do akcji protestacyjnej przeciwko zamykaniu kopalń przyłączyli się górnicy z Katowickiego Holdingu Węglowego. Obecnie z protestującymi górnikami we wszystkich kopalniach KW solidaryzują się również: Zakłady Górnicze Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu oraz pracownicy kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Pt., 10:13: Zdaniem Jerzego Markowskiego, byłego wiceministra gospodarki, Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest ustawowo powołana do likwidacji kopalń. Teraz, po nowelizacji ustawy ogłoszonej przez Sejm trzeba: zmienić jej status i zarząd, by spółka stała się firmą aktywnie zarządzającą podmiotami górniczymi.
- Jeżeli te zmiany nie nastąpią, to stanie się oczywiste, że znaleziono jedynie wytrych na dofinansowanie środkami publicznymi likwidacji czterech kopalń - mówi w rozmowie wnp.pl Markowski.
Pt., 10:08: Według premier Ewy Kopacz, uchwalona w piątek przez Sejm nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego pozwoli wreszcie naprawić polskie górnictwo. Więcej tutaj.
Pt. 9:17: Jak podaje IAR, rolnicy przyjadą we wtorek na Śląsk (20 stycznia), by przyłączyć się do protestów górników w obronie kopalń. Taką decyzje podjęło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.
Pt., 8:19: A co związkowcy na decyzję Sejmu?
Pt., 8:07: Negocjacje przedstawicieli Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z delegacją rządową w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim trwały wczoraj blisko 10 godzin. Będą kontynuowane dziś, 16 stycznia. Obie strony podkreśliły, że atmosfera spotkania była już znacznie lepsza.
- Nie ma jeszcze światełka w tunelu, ale iskierka zaczyna się żarzyć - powiedział po spotkaniu z kolei Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności
Pt., 8:01: Piotr Naimski; PiS: "To jest skandal. To jest ustawa, która umożliwia likwidację kopalń, początek katastrofy górnictwa węglowego w Polsce" - cytuje IAR.
Pt., 7:59: Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego ma umożliwić przekazanie czterech najbardziej zadłużonych zakładów górniczych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.Więcej tutaj.
Pt., 7:40: Sejm uchwalił w piątek zmiany, które pozwalają na realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa pozwala przede wszystkim na wydzielenie z KW zakładów i objęcie ich załóg osłonami. Więcej na temat zmian uchwalonych w ustawie czytaj tutaj.
Czw., 20:27: Jeszcze dziś wieczorem Sejm ma głosować nad zmianą ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Zmiana ma umożliwić rządowi realizację programu naprawczego KW.
Czw., 18:12: Ok. 3,2 tys. górników protestuje w kopalniach Kompanii Węglowej oraz Jastrzębskiej Spółki Weglowej - poinformowały po południu służby kryzysowe wojewody śląskiego.
Czw., 17:09: Trwające w Katowicach spotkanie związkowców ma charakter roboczy. Nie ma możliwości, aby doszło dziś do zawarcia porozumienia. Rozmowy mogą jednak doprowadzić do powrotu do właściwych negocjacji.
Czw., 15:52: Kłopoty finansowe ma również Katowicki Holding Węglowy. - Bez wdrożenia planu naprawczego KHW utraci płynność finansową w kwietniu - poinformował PAP prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk.
Czw., 15:25: Dziś kolejne rozmowy rządu ze związkami zawodowymi na Śląsku. W spotkaniu udział weźmie - Rafał Baniak, wiceminister skarbu, który poinformował o spotkaniu na Twitterze, Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk oraz Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.
Czw., 15:17: Samorządowcy dają rządowi 12 propozycji rozwiązania problemów w górnictwie. Marszałek Wojciech Saługa spotkał się dziś po raz drugi z prezydentami Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej i Zabrza oraz wójtem Gierałtowic, by wspólnie podpisać apel do premier Ewy Kopacz.
Czw., 12:52: Szykuje się kolejna pikieta pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach...
Czw., 12:48: Do protestujących górników z 14 kopalń Kompanii Węglowej dołączyli koledzy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W kopalni Budryk w Ornontowicach po zakończeniu porannej zmiany wszyscy górnicy zostali pod ziemią.
Czw., 09:50: Według danych służb kryzysowych wojewody śląskiego na godz. 5 w czwartek w proteście w kopalniach i zakładach KW uczestniczyło ponad 1,1 tys. osób. "Protest prowadzi również 101 osób na powierzchni. Łącznie to 1260 pracowników" - informuje PAP.
Czw., 09:30: O godz.10:00 mieszkańcy Zabrza zorganizują pikietę przed kopalnią Sośnica-Makoszowy.
Czw., 09:20: Czy rząd może skorzystać na protestach górników? Zdaniem prof. dr hab. Jacka Wodza, socjologa z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - tak. Nie uważa on, aby protesty były problemem dla rządu.
- Problemy górnicze poza Górnym Śląskiem są po prostu nielubiane. Ludzie rządzący w Warszawie o tym wiedzą i myślą sobie - no dobrze, jeśli górnicy będą ostro protestować, to tym bardziej ludzie ich znienawidzą. Wystarczy dodatkowo wypuścić kilka informacji o zarobkach górników czy liderów związkowych i przeciętny Polak powie, że wreszcie trzeba zrobić z nimi porządek. Na Śląsku nie wypada tego mówić, ale mit, że zawód górnika jest ceniony i kochany, to w skali ogólnopolskiej nieprawda - mówi Wódz dla wnp.pl.
Śr., 15:32: Policja aktywnie przyłącza się do protestów górników - blokuje dojazd do autostrady w Zabrzu-Kończycach.
Śr., 15:20: Już we wszystkich 14 kopalniach Kompanii Węglowej trwają podziemne protesty. O 14.00 po zakończeniu porannej zmiany do akcji dołączyli górnicy z kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych.
Śr., 13:56: Zaplanowane na dziś, na godz. 13:00 spotkanie zarządu ze związkowcami z JSW nie odbyło się. - Związki zawodowe nie chciały przystąpić do rozmów - informuje nas Katarzyna Jabłońska-Bajer. Tymczasem prezes spółki, Jarosław Zagórowski podkreśla, że zarząd nie może czekać w nieskończoność i że to nie jest dobry czas na obrażanie się,
Śr., 13:28: Jeszcze dziś protesty obejmą wszystkie kopalnie Kompanii Węglowej. Już rozpoczął się podziemny protest pracowników kopalni Ziemowit w Lędzinach, a ok. godziny 14.00, po zakończeniu pracy na porannej zmianie, do protestu mają przyłączyć się górnicy z kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych.
Przygotowania do akcji protestacyjnej rozpoczęły się też w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym.
Śr., 13:18: Kopalnia Sośnica-Makoszowy mogła już dawno zostać sprzedana? - 20 listopada 2014 roku została złożona na ręce ówczesnego prezesa zarządu Kompanii Węglowej Mirosława Tarasa oferta na zakup kopalni Sośnica-Makoszowy - mówi w rozmowie z wnp.pl Waldemar Mróz, prezes spółki Universal Energy, która jest zainteresowana kupnem trzech z czterech przeznaczonych do likwidacji kopalni KW.
Jak zapewnia Mróz, spółka nie ma zamiaru odkupywać kopalń po to, by później sprzedać je prywatnemu inwestorowi.
Śr., 12.35: Bytom szykuje się na wielką demonstrację. O godz. 17 wyjdą tam na ulice przedstawiciele związków zawodowych, lokalni pracodawcy, bytomscy sportowcy, kibice, nauczyciele, taksówkarze. W ten sposób protestować będą przeciw likwidacji bytomskiej kopalni.
Więcej na temat protestu w Bytomiu czytaj tutaj
Śr., 12:04: Kolejarze, energetycy, pocztowcy i być może zbrojeniówka mogą dołączyć do górniczych protestów. Dajemy szansę jednak rządowi. Z tego miejsca apeluję jeszcze raz do pani premier, aby delegacja rządowa wycofała się z likwidacji czterech kopalń - zapowiedział Piotr Duda, przewodniczący "S".
Śr., 11:54: - Protest się będzie rozszerzał, jeśli nie dojdzie do porozumienia z delegacją rządową. Jeśli specustawa trafi w szybkim tempie do Senatu, to my wiemy co mamy robić. Chciałem posłom ze Śląska powiedzieć jedno: my wiemy kim jesteście, znamy wasze adresy, wiemy gdzie mieszkacie i immunitet wam nie pomoże - powiedział na konferencji prasowej Piotr Duda, przewodniczący "S".
Śr., 9:21: Piotr Litwa, gość Jedynki powiedział w rozmowie z radiem, że prywatny inwestor, który przejąłby kopalnie - np. Brzeszcze - mógłby wydobywać w nich nie tylko węgiel, ale i pozyskiwać metan.
Wt., 21:28: Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej zabrał głos w sprawie górnictwa w Polsce - nie wyklucza, że sektor ten mógłby zostać wsparty z funduszu inwestycyjnego UE, choć jak podkreślił, pieniądze z funduszu powinny być kierowane jako wsparcie dla przedsiębiorstw, które będą miały szansę odnieść w przyszłości komercyjny sukces.
Wt., 21:27: Górnicy nie są osamotnieni w boju. Jak podaje TVN, 68,5 proc. Polaków popiera pracujących na kopalniach w aktualnym sporze z rządem.
Wt., 16:44: Protest trwa już w dwunastu z czternastu kopalń Kompanii Węglowej. Jeśli nic się nie zmieni, do końca tygodnia obejmie całą spółkę.
Wt., 16:41: Zgodnie z zapowiedziami, protestujący w obronie kopalń, blokują dojazd do węzła autostradowego Gliwice-Sośnica.
Wt., 15:26: Związkowcy z JSW nie zgadzają się na plan zarządu dotyczący cięcia kosztów pracy, o czym pisaliśmy tutaj. Na jutro, tj. 14 stycznia, zarząd spółki zaprasza związkowców do ponownego przystąpienia do rozmów (te z 8. stycznia zakończyły się fiaskiem). Jak wskazuje - sytuacja jest poważna i konieczne jest niezwłoczne podjęcie rozmów dotyczących propozycji pakietu rozwiązań mających na celu ratowanie spółki oraz miejsc pracy.
Wt., 14:49: Wrze również w JSW. Związki zawodowe Komitet Protestacyjno-Strajkowy.
Wt., 14:48: O 17.00 ma się zacząć w Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Tymczasem na Śląsku górnicy wciąż protestują.
Wt., 14:45: Jutro, 14 stycznia zostanie przesłana do rządu zmodyfikowana propozycja porozumienia ws. Kompanii Węglowej wraz z wnioskiem o wznowienie rozmów. Wczorajsze, dwunastogodzinne rozmowy z premier Ewą Kopacz nie doprowadziły do porozumienia.
Wt., 13:19: Obecnie pod ziemią strajkuje ok. 2,2 tys. górników. Protesty eskalują również na powierzchni - związkowcy blokują drogi, niewykluczone, że jeszcze dziś zablokują również węzły autostradowe.
Wt., 12:10: Program dla Kompanii Węglowej nie opiera się na żadnych nowych, innowacyjnych rozwiązaniach. To kalka Górniczego Pakietu Socjalnego z czasu rządów Jerzego Buzka, tylko w mniejszej skali - mówi w wywiadzie prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.
Wt., 10:18: Około stu górników blokuje drogę krajową nr 44 Gliwice-Oświęcim. Strajkujący wyszli na dwa przejścia dla pieszych w Bieruniu - informuje IAR.
Wt., 10:00: Około 2 tys. osób wzięło udział w manifestacji w obronie kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej. Mieszkańcy miasta wyszli na ulice, by zamanifestować solidarność i poparcie dla górników broniących swoich miejsc pracy - donosi serwis nettg.pl.
Wt., 09:25: Janusz Palikot poseł i biznesmen napisał na swoim blogu, że jest gotów kupić przeznaczone do likwidacji kopalnie Kompanii Węglowej.
"Niech rząd sprzeda te kopalnie, które chce zamknąć. I niech w pierwszej kolejności zaoferuje, to górnikom i związkom zawodowym. Jeśli oni nie kupią, to deklaruję, że sam przystąpię do negocjacji. I choć od lat nie prowadzę biznesu to tym razem chętnie to zrobię. Tylko po to aby wykazać, że się da, że można na nich zarabiać pieniądze. I tylko rząd nie potrafi" - pisze Janusz Palikot.
Wt., 09:16: Jak informuje PAP, dzisiaj o godz. 10 ma się spotkać sztab protestacyjny. Związkowcy zapowiadają eskalację protestu. Jednak nie podają szczegółów.
"My i tak dziś już nie panujemy nad tym, co się dzieje, bo to co się dzieje w Brzeszczach czy na Bobrku to samoistne zachowanie tych pracowników. Nie wiem, co się jutro wydarzy. Po zerwaniu niedzielnych rozmów mieliśmy radykalny wzrost niezadowolenia, jak będzie dzisiaj, trudno mi wyrokować" - komentuje przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała.
Wt., 09:13: "Były momenty, kiedy była nadzieja, że coś osiągniemy, ale to były tylko momenty. Zgodziliśmy się, żeby te kopalnie szły do SRK i były poddane głębokiemu procesowi restrukturyzacji, również zatrudnieniowemu, zgodziliśmy się na głęboki proces restrukturyzacji zatrudnienia w KW. Nikt jednak nie dawał gwarancji, że jak te zakłady przejdą proces naprawczy, to będą mieć gwarancję dalszego funkcjonowania. W związku brakiem tych gwarancji nie byliśmy w stanie dzisiaj podpisać porozumienia" - ocenił spotkanie przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz.
Wt., 09:05: Choć przed północą pojawiła się szansa na kompromis, to jednak do porozumienia ostatecznie nie doszło.
"Przyjechałam tu na Śląsk z bardzo konkretną propozycją - propozycją ochrony miejsc pracy dla górników, dla których pracy mam olbrzymi szacunek. Rozstaliśmy się w atmosferze, że propozycja, którą złożyliśmy, pozostaje nadal na stole. Tych, którzy będę chcieli z niej skorzystać, zapraszam do kolejnych rozmów, tym bardziej, że taką deklarację również usłyszałam" - powiedziała premier Ewa Kopacz.
Pon. 23.40: Na dziś kończymy, rozmowy w Katowicach też się już zakończyły. Jako merytoryczne ocenili je związkowcy. Po 8 godzinach dyskusji, chwilami bardzo żarliwej, nie można było jednak mówić o przełomie.
Prezydenci miast, w których znajdują się kopalnie tego koncernu przeznaczone do likwidacji mówili natomiast o "światełku w tunelu".
Pon., 20:48: Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce dla wnp.pl: - Kopalnie, które rząd planuje zlikwidować, mogą z powodzeniem dalej funkcjonować.Już wcześniej osoby z branży wielokrotnie wskazywały, że te kopalnie mogą znaleźć inwestorów. To kolejny argument na to, że górnictwo wymaga restrukturyzacji, a nie likwidacji.
- Inwestorzy mają widać lepsze rozeznanie niż polski rząd, wiedzą, że na węgiel będzie zapotrzebowanie i że można będzie na nim zarobić. Niestety nie udaje się to obecnym menedżerom w spółkach węglowych - dodaje.
Pon., 20:30: Koniec przerwy. Rozmowy znów rozpoczęte.
Pon., 20:00: Jak informuje na Twitterze Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80' zrobiono kolejną przerwę w rozmowach. Do ŚUW ściągany jest prezes KW ds. produkcji
Pon., 19:45: Atmosfera dzisiejszych rozmów jest zdecydowanie lepsza niż w weekend. "Cały czas rozmawiamy, dyskutujemy, możliwe, że troszeczkę się zbliżamy. Wyjaśniamy pani premier, na czym polega górnictwo. Na razie nie można mówić o jakimś przełomie" - powiedział dziennikarzom Marek Klucewicz ze Związku Zawodowego Kontra.
"Pani premier ma klasę. To nie jest ten pan, co ledwie skończył studia, a już został wiceministrem i nie umie szanować ludzi pracy" - dodał.
Pon., 19:36: Do miasteczka namiotowego znajdującego się przed bramą KWK Sośnica-Makoszowy przychodzą całe rodziny. Obecnie Ok. 200 osób czeka na skutki spotkania związkowców z premier Kopacz.
Z kolei na jutro na godz. 15.30, zapowiedziana została blokada ul. Pszczyńskiej (DK 44) - informuje "Dziennik Zachodni".
Pon., 19:30: Jest szansa dla kopalń, które znajdą się w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Nie będą one automatycznie likwidowane. Trzeba jednak zmienić statut SRK, a kopalnie muszą udowodnić, że są rentowne. Nie będzie na to zbyt wiele czasu.
"Do marca program ma być nie tylko zapięty, ale działać" - mówi dla "Dziennika Zachodniego" po spotkaniu z premier Kopacz prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.
Pon., 18:30: W związku z uruchomieniem programu naprawczego dla Kompani Węglowej firma Universal Energy informuje, że z przeznaczonych do likwidacji kopalń jest gotowa przejąć trzy następujące: Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy oraz Bobrek Centrum. Firma chce w nich kontynuować działalność górniczą - podaje portal wnp.pl.
Pon., 18:20: "Trzeba powiedzieć: dosyć. Trzeba być zdecydowanym, trzeba walczyć, każdy w swoim miejscu, każdy swoją metodą. I trzeba wiedzieć, kto jest winien, kto tę rękę podnosi. To ci, co podpisali ten projekt, to rząd, który ich popiera" - mówił Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Rudzie Śląskiej.
Prezes PiS podkreślał, że to nie prawa górnicze są przyczyną kryzysu, ale "chorobliwa otoczka górnictwa, handlu węglem, to wszystko, co powoduje, że cena węgla jest zawyżona".
Pon., 17:28: Zakończyło się spotkanie w Kancelarii Prezydenta z Anną Komorowską oraz Ireną Wóycicką. Według Wóycickiej, podczas rozmowy Komorowska podkreślała, że niezbędny jest dialog związków zawodowych i rządu.
"Panie wyraziły ogólne, bardzo ważne zdanie, że jako kobiety wierzą, że dialog i porozumienie są najlepszym sposobem rozwiązania sytuacji; że wierzą w taki dialog i porozumienie" - powiedziała dziennikarzom Wóycicka.
Jak poinformowała, Anna Komorowska w czasie rozmowy podkreślała, że niezbędny jest dialog obu stron - związków zawodowych i rządu oraz poszukiwanie wspólnych rozwiązań, które będą stabilizować sytuację Kompanii Węglowej, górnictwa węglowego.
"Powiedziała też, że pan prezydent bardzo pilnie i z niepokojem obserwuje sytuację w górnictwie i że będzie zachęcał obydwie strony do dialogu i poszukiwania wspólnych rozwiązań" - powiedziała Wóycicka.
Pon., 17:16: W Katowicach, z udziałem premier Ewy Kopacz, wciąż toczą się rozmowy ws. rządowego planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim, gdzie trwają, protestuje kilkudziesięciu związkowców. "Chcemy pracować, nie protestować" - skandują.
Pon., 15:50: Prezydent Bronisław Komorowski nie zamierza brać udziału w sporze między rządem a strajkującymi górnikami. Jak podkreślił - udział w konflikcie nie jest jego rolą.
- Uprawnienia prezydenta nie obejmują kwestii reformy systemu górniczego - to jest domena rządu i rządowa odpowiedzialność - cytuje Komorowskiego IAR.
Pon., 14:58: W Kancelarii Prezydenta trwa spotkanie Anny Komorowskiej z czterema przedstawicielkami rodzin górniczych - żonami górników i kobietami zatrudnionymi w kopalniach. W spotkaniu bierze również udział minister Irena Wóycicka.
Pon., 14:48:
Pon., 14:19: Rozmowy związkowców z premier Kopacz już się zaczęły.
Pon., 13:53: Premier Ewa Kopacz jest już w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. O 14:00 ma się tu rozpocząć rozmowa między stroną związkową a rządową.
Pon., 13:49: Górnicy strajkują pod ziemią już w ośmiu kopalniach. Do protestów dołączyli pracownicy kopalń: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy-Anna - poinformował Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności podczas konferencji prasowej z prezydentami miast.
Pon., 13:40: Dzisiaj o godz. 6 rano odbyła się masówka na kopalni Ziemowit. Jutro do strajku dołączą się także górnicy z kopani Piast w Bieruniu. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, na powierzchnię nie wyjedzie nocna zmiana - podaje serwis bierun.naszemiasto.pl.
Pon., 13:20: Przed bramą kopalni w Sośnicy powstaje miasteczko namiotowe. Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80', pisze na Twitterze, że może to być IV powstanie śląskie.
Pon., 12:46: Związkowcy po ponad dwóch godzinach zakończyli blokadę torów kolejowych w Katowicach.
Pon., 12:35: Anna Komorowska, żona prezydenta RP spotka się z pracownicami likwidowanych kopalń, które jeszcze są w drodze do Warszawy - podaje TVP Info. Przypomnijmy: dziś rano wyruszyła ze Śląska delegacja pracownic kopalń i żon górników do Warszawy. Kobiety chcą się spotkać z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Wychodzi jednak na to, że na razie mogą liczyć na spotkanie z jego żoną...
Pon., 11:43: Górnicy kopalni Sośnica- Makoszowy Ruch Makoszowy rozpoczęli protest głodowy.
Pon., 11:37: Protest górników ma poparcie zachodniopomorskich rolników.
Pon., 10:53: Delegacja pracownic kopalń ze Śląska oraz żon górników zostanie przyjęta w Kancelarii Prezydenta, gdzie będą mogły złożyć swoją petycję. Kancelaria w wydanym komunikacie informuje, że taką decyzję podjęto, "mimo, że nikt się nie kontaktował z Kancelarią Prezydenta RP w tej sprawie i nie wiadomo, kto jest inicjatorem i organizatorem przyjazdu". "Przyjęcie petycji jest dla Kancelarii oczywistością"- podkreślono. Kobiety wciąż mają jednak również nadzieję na spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim - informuje IAR.
Pon., 10:45: Górnicy czekają na premier Ewę Kopacz. Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności: "Politycy tak działają, jakby chcieli doprowadzić świadomie do likwidacji sektora górnictwa węgla kamiennego".
Pon., 10:43: Związkowcy zablokowali tory kolejowe na katowickim Zawodziu, całkowicie wstrzymując ruch pociągów w kierunku Gliwic, Częstochowy i Warszawy. Zatrzymali m.in. pociąg pendolino - podaje "Dziennik Zachodni".
Pon., 10:28: Dariusz Trzcionka, szef Kadry dla wnp.pl: Dyskusja o problemach całego sektora jest niezbędna. Źle jest również w Katowickim Holdingu Węglowym, bardzo trudna sytuacja jest też w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie strona społeczna wskazuje, że jest oszukiwana przez zarząd, przez co nie zamierza już z tym zarządem rozmawiać.
Pon., 9:47: Związki zawodowe policji również popierają górników - informuje na Twitterze Patryk Kosela, rzecznik prasowy Solidarności 80`.
Pon., 9:23: Żony górników i kobiety zatrudnione we wszystkich kopalniach KW jadą do Warszawy spotkać się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Wyjechały dziś rano (12 stycznia) o 6 rano pięcioma autobusami - podaje portal nettg.pl.
Natomiast w południe - przed spotkaniem z premier Ewą Kopacz - ze związkowcami z Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego mają spotkać się prezydenci miast, w których działają kopalnie przeznaczone do likwidacji.
Pon., 8:47: Ewa Kopacz jedzie na Śląsk. O godz. 14:00 odbędzie się spotkanie z górniczymi związkowcami w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach - podało Centrum Informacyjne Rządu.
Niedz., 20:52: Oto komunikat śląsko-dąbrowskiej Solidarności opublikowany po drugim spotkaniu z delegacją rządową.
Niedz., 20:25: Jeszcze dziś rano, przed wylotem do Paryża premier Ewa Kopacz zapewniała, że plan naprawczy dla KW jest planem ratowania miejsc pracy, a nie ich likwidacji.
Niedz., 20:09: Finał drugiej tury rozmów przedstawicieli górników z rządem rozsierdził mieszkańców Brzeszcz. Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80` zapowiada na Twitterze, że jeszcze dziś dojdzie do paraliżu miasta.
Niedz., 19:42: - Apelujemy do strony społecznej o powrót do stołu w celu kontynuowania negocjacji - powiedział pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk. Podkreślił, że nie można tracić czasu, bo sytuacja KW jest bardzo trudna - podaje PAP.
Niedz., 19:14: Związkowcy oczekują, że do rozmów dołączy premier Ewa Kopacz. Jak powiedział w rozmowie z TVP Info Jarosław Grzesik, szef górniczej "Solidarności", to właśnie szefowa rządu jest dla strony związkowej partnerem do negocjacji.
Niedz., 18:26: Powrót do rozmów ze stroną związkową jest możliwy nawet jeszcze dziś. Związkowcy stawiają jednak warunki. Jednym z nich jest wykluczenie ze spotkania Jakuba Jaworowskiego, podsekretarza stanu w kancelarii premiera - podaje IAR.
Niedz., 18:18: Kolejne kopalnie przyłączą się do protestujących? Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80` powiedział, że są na to gotowe.
Niedz., 17:33: Nie wiadomo czy i kiedy rozmowy związkowców ze stroną rządową zostaną wznowione. Teraz przedstawiciele górników domagają się przeprosin ze strony rządu za obrzucenie ich inwektywami oraz przedstawienia realnych propozycji dotyczących naprawy spółki. Powtórzyli, że rząd jest zainteresowany jedynie likwidacją kopalń, a nie naprawą branży.
Niedz., 17:12: Tak wyglądała ostatnia noc spędzona przez górników w kopalni "Sośnica-Makoszowy".
Niedz., 17:03: Związkowcy opuścili już Śląski Urząd Wojewódzki.
Niedz., 16:56: Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego Sierpień'80 potwierdza, że rozmowy zostały zerwane. I ostrzega - czas pokoju się skończył.
Niedz., 16:44: Negocjacje zerwane. Nie ma porozumienia.
Niedz., 16:06: Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80 dla wnp.pl: Jeżeli nie będzie porozumienia, a ono będzie możliwe tylko, kiedy rząd wycofa się z planu likwidacji kopalń, to dojdzie do eskalacji protestów.
Niedz., 16:02: Związkowiec z ZZG w Polsce - w pierwszej godzinie rozmów strona związkowa zaproponowała by jedną z kopalń przeznaczonych do likwidacji przenieść do Tauronu. Strona rządowa mówi: nie da się. Porozumienia w tej kwestii nie ma - podaje "Dziennik Zachodni".
Niedz., 15:53: W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim trwa druga tura rozmów pomiędzy przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego i delegacją rządową. Z górnikami rozmawiają pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak, wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakub Jaworowski.
Niedz., 11:20: Dziś o godz. 14:00 rozpoczną się ponowne rozmowy rządu z górniczymi związkowcami w Katowicach - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność.
Rano, przed swoim wylotem do Paryża, premier Ewa Kopacz zapewniła, że rządowy zespół ma wszelkie pełnomocnictwa do prowadzenia rozmów i zaciągania zobowiązań. Wczoraj rozmowy zostały zerwane po niecałych dwóch godzinach. Przedstawiciele związków uznali, że reprezentanci rządu nie mieli pełnomocnictw do podpisania porozumienia w imieniu rządu.
Niedz., 11:17: Zdaniem rządu bez restrukturyzacji, już w lutym może zabraknąć pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników zakładów należących do Kompanii. Spółka generuje 200 mln zł strat miesięcznie.
Niedz., 11:12: Delegacja rządowa, prowadząca rozmowy z górnikami, ma wszelkie pełnomocnictwa premiera. Zapewniła o tym osobiście, na briefingu prasowym, Ewa Kopacz - podaje IAR. Szefowa rządu dodała, że jeszcze dziś, po powrocie z Paryża, spotka się z zespołem ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie.
Niedz., 11:10: Dziś rano w kopalniach protestowało ok. 1000 osób.
Niedz., 11:05: W kopalniach Kompanii Węglowej, w których trwa podziemny protest, odprawione zostaną niedzielne msze święte dla górników. W kopalni Bobrek-Centrum Ruch Bobrek o godz. 10.00 rozpoczęły się dwie msze. Jedno nabożeństwo zostanie odprawione na powierzchni, drugie pod ziemią, gdzie prowadzony jest protest. Na Ruchu Centrum msza święta dla górników rozpoczęła się o godzinie 7.00.
W kopalni Brzeszcze msza święta rozpocznie się o godz. 12.00 w cechowni kopalni. Również o godz. 12.00 odprawione zostanie nabożeństwo przed budynkiem dyrekcji kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej.
Msza święta w kopalni Sośnica-Makoszowy Ruch Makoszowy rozpoczęła się o godz. 8.00. O godz. 9.30 w gliwickiej dzielnicy Sośnica spod apteki przy ul. Sikorskiego 45 wyruszył przemarsz mieszkańców miasta i rodzin protestujących górników przed bramę główną kopalni. Tam o godz. 10.00 przeprowadzona została pikieta w obronie zakładu. O godz. 11.00 w cechowni Ruchu Sośnica rozpocznie się nabożeństwo.
Niedz., 11:02: Jak informuje Polskie Radio, zdaniem prezydenta Bytomia Damiana Bartyli, jest cień szansy na częściowe uratowanie przeznaczonej do likwidacji kopalni Bobrek-Centrum.
- Dowiedzieliśmy się w czasie spotkania ze stroną rządową, że nadal istnieje możliwość zakupienia naszej kopalni przez Węglokoks. Mówiło się o tym od dłuższego czasu. Jednak z powodów organizacyjnych będzie łatwiej, jeśli przeprowadzi to Spółka Restrukturyzacji Kopalń - powiedział IAR Bartyla.
Sob., 18:34: Tomasz Głogowski, rzecznik KW zaprzecza, jakoby zarząd spółki zakazał odprawiania jutro mszy św. w kopalniach objętych protestem. Wyjaśnia, że KW nie zgadza się jedynie, aby msze zostały odprawione pod ziemią - ze względów bezpieczeństwa.
Sob., 18:30: Jak podaje PAP, w tej sytuacji aktualna pozostaje zapowiedź akcji protestacyjno-strajkowej w regionie, która ma rozpocząć się w poniedziałek (12 stycznia). Związkowcy na razie nie chcą zdradzać szczegółów. Zapowiadają jedynie eskalację protestu i nie wykluczają przyłączenia się do niego także zakładów z innych branż.
Sob., 18:23: Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie wydanym po zerwaniu rozmów zapewniło, że strona rządowa "ma wszelkie pełnomocnictwa do prowadzenia rozmów", a "wszystkie wypracowane rozwiązania będą w trybie pilnym przedstawione Radzie Ministrów" - informuje PAP.
Sob., 18:19: "My się więcej w ciula robić nie damy" - powiedział po spotkaniu z rządem Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Podkreślił, że związkowcy są gotowi na rozmowy o każdej porze dnia i nocy, ale pod warunkiem, że będą rozmawiać z ludźmi z rządu, z którymi jeśli coś uzgodnią, to wejdzie to w życie.
Sob., 17:57: - Bez odcięcia najbardziej nierentownych aktywów dla Kompanii Węglowej nie ma ratunku. Musimy działać szybko i zdecydowanie - powiedział portalowi nettg.pl Krzysztof Sędzikowski, prezes KW.
Spółka podała, że najbardziej nierentowną okazała się w 2014 r. kopalnia "Brzeszcze", która wygenerowała 230 mln zł strat. Największe straty - w wysokości 358 mln zł - przyniosła w ubiegłym roku kopalnia "Sośnica-Makoszowy", 136 mln zł straty - kopalnia "Bobrek-Centrum" w Bytomiu, 97 mln zł - kopalnia "Pokój" w Rudzie Śląskiej.
Sob., 17:41: - Sytuacja jest krytyczna, ale zostajemy na Śląsku, bo chcemy nadal rozmawiać z górnikami - powiedział pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk.
Sob., 17:39: Jeśli rozmowy zostaną wznowione to będzie to jutro albo w poniedziałek.
Sob., 17:14: Rozmowy delegacji rządowej ze związkami zawodowymi zerwane - informuje PAP Przedstawiciele związków uznali, że reprezentanci rządu nie mają pełnomocnictw do podpisania porozumienia w imieniu rządu.
Sob., 17:09: Niekontrolowana upadłość Kompanii Węglowej będzie skutkować utratą 49 tys. miejsc pracy - ostrzega Ministerstwo Gospodarki.
Sob., 17:00: Prezydenci śląskich miast skrytykowali w sobotę rząd, za sposób w jaki próbuje wdrożyć plan naprawczy KW. Prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz oświadczył po sobotnim spotkaniu z delegacją rządową, że samorządowcy nie kwestionują konieczności programu naprawy KW, ale nie akceptują sposobu, w jaki jest on wdrażany.
- Prowadzi to już do niepotrzebnych napięć, a tak trudna operacja () powinna być przeprowadzona w warunkach spokoju społecznego. Teraz o ten spokój będzie trudno - powiedział Frankiewicz.
W sobotnim spotkaniu brali również udział: prezydent Zabrza - Małgorzata Mańska-Szulik; prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic i Bytomia - Damian Bartyla.
Oprócz prezydentów w spotkaniu udział wzięli również: Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego, Piotr Litwa, wojewoda śląski, Jerzy Miller, wojewoda małopolski.
Sob., 15:11: Rozpoczęły się negocjacje przedstawicieli rządu i górniczych związków.
Sob., 14:49: Jak donosi portal nettg.pl, wczesnym popołudniem rozpoczęło się w Katowicach spotkanie delegacji rządowej z samorządowcami (bez obecności mediów). Rozmowy ze związkowcami mają się zacząć o 15:00. Na Śląsku nie pojawiła się premier Ewa Kopacz, która wybiera się do Paryża, by wziąć jutro udział w manifestacji przeciwko terrorowi w związku z zamachem w redakcji "Charlie Hebdo".
Sob., 14:41: - Program restrukturyzacji Kompanii Węglowej ma doprowadzić do tego, aby spółka odzyskała rentowność. Działania te, nazywam je humanitarną restrukturyzacją, są objęte bardzo dobrym, bogatym programem działań osłonowych - mówił podczas sobotniej wizyty w Opolu Włodzimierz Karpiński, minister skarbu.
Zaznaczył również, że z zaangażowaniem firm energetycznych w ratowanie kopalń nie wiąże się żadne zagrożenie. Wszystko bowiem będzie się odbywać na zasadach rynkowych.
Sob., 14:03: Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o podjęcie działań mających na celu pomoc polskiemu sektorowi węglowemu. Treść listu, w którym związkowcy zwracają się o wsparcie ws. polskiego węgla znajdziecie tutaj.
Sob., 13:10: Do spotkania ma dojść o godz. 15:00.
Sob., 13:07: W sobotę po południu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach ma dojść do spotkania delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, poświęconego sytuacji w branży - poinformowała PAP strona związkowa.
Sob., 10:41: Prezes Kompanii Węglowej i dyrektorzy kopalń, w których trwają protesty zakazali organizowania w niedzielę mszy świętych dla protestujących pod ziemią górników - informuje śląsko-dąbrowska Solidarność. - To po prostu niewyobrażalny skandal, nawet za komuny nie było takiego zamordyzmu - powiedział jej szef, Dominik Kolorz.
Z prośbą o umożliwienie zjazdu pod ziemię kapłanom, aby mogli odprawić msze święte wystąpili do kopalnianych i kompanijnych władz protestujący pod ziemią górnicy. Usłyszeli jednak kategoryczne "nie".
Sob., 10:39: - Normalnie ognisko choroby staramy się wyizolować, a tutaj przenosimy ją po całym kraju - ocenił pomysł konsolidacji górnictwa z energetyką prof. Krzysztof Żmijewski w rozmowie z PAP.
Przypomnijmy: program naprawczy zakłada nie tylko likwidację 4 nierentownych kopań, ale i utworzenie spółki celowej z dziewięciu innych. Przewiduje się w nim możliwość objęcia części udziałów przed podmioty sektora energetyki. Eksperci oceniają, że jeśli do tego dojdzie, będziemy musieli się liczyć ze wzrostem cen energii.
Sob., 10:27: W czterech kopalniach Kompanii Węglowej (KW), które według rządu mają zostać zlikwidowane, w sobotę rano protest pod ziemią i na powierzchni kontynuuje około 2 tys. osób - podali związkowcy.
Szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik powiedział dziś rano dziennikarzom przy bramie kopalni Bobrek-Centrum, że w kopalni Brzeszcze protestuje ponad 600 pracowników, w Bobrku-Centrum - ponad 500, w kopalni Pokój - ponad 400, a w kopalni w Sośnica-Makoszowy - ok. 450 - podaje PAP.
Sob., 10:09: Ministrowie nie jadą na Śląsk by spotkać się ze związkowcami, lecz z samorządowcami. Tymczasem prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic, napisała wczoraj w poście na FB, że nic jej nie wiadomo na temat takiego spotkania.
Przypomnijmy, że kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej ma zostać zlikwidowana.
Pt, 21:14: Centrum Informacyjne Rządu podało wieczorem w komunikacie, że przedstawiciele rządu, w tym pełnomocnik ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk, pojadą w sobotę (10 stycznia) na Śląsk, by rozmawiać o naprawie Kompanii Węglowej z samorządami - informuje PAP.
Kowalczykowi będzie towarzyszyć wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak, wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakub Jaworowski.
Pt, 21:06: Ok. 400 osób - pracowników, mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych władz, protestowało dziś przed bramą przeznaczonej do zamknięcia kopalni Brzeszcze - podała PAP.
- Nie widzimy możliwości funkcjonowania gminy bez KWK Brzeszcze. W kopalni pracuje ponad 2 tysiące osób, z czego około 1,2 tys. to są mieszkańcy gmin - powiedziała burmistrz Brzeszcz, Cecylia Ślusarczyk, która opowiada się za włączeniem kopalni do jednego z koncernów energetycznych.
Pt, 20:25: O pilne przedstawienie planu racjonalnych i możliwych do wdrożenia działań, które ustabilizują sytuację w Kompanii Węglowej, zwrócił się w liście do związków KW pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.
"Plan Naprawczy oraz państwa propozycje będą podstawą spotkania. Deklaruję gotowość spotkania w każdym uzgodnionym terminie i miejscu oraz chęć rzetelnego pochylenia się nad państwa propozycjami" - pisze Kowalczyk w liście.
Pt, 18:57: Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność popiera strajkujących. Uważa, że "rządy Donalda Tuska, a obecnie Ewy Kopacz, pozorowały negocjacje zwodząc górników pustymi deklaracjami, których celem było jedynie uspokojenie nastrojów społecznych przed wyborami do Europarlamentu i wyborami samorządowymi. Teraz poznaliśmy prawdziwe intencje rządu".
"Dzisiaj górnicy nie walczą tylko o swojej miejsca pracy. Walczą również o miejsca pracy w całym regionie, szczególnie w branżach które bez górnictwa nie mogą istnieć. Po raz kolejny przypominamy, że jedno miejsce pracy w kopalni generuje od kilku do kilkunastu miejsc pracy w otoczeniu" - pisze szef Solidarności Piotr Duda.
Pt, godz. 18:44: Już ponad 2 tys. górników protestuje pod ziemią. Z kolei na powierzchni strajkuje ok. 1 tys. pracowników - informuje portal nettg.pl.
Pt, godz. 18:40: Pracownicy przeróbki mechanicznej węgla oraz administracji z kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej dołączyli do strajkujących kolegów pracujących pod ziemią.
- O ile jeszcze w stosunku do pracowników dołowych są jakieś propozycje alokowania i innych możliwości zdobycia pracy, to w stosunku do pracowników powierzchni rząd takich propozycji nie przedstawił. To nas szczególnie boli dlatego, że premier Kopacz do tej pory prezentowała się jak osoba, która nie będzie krzywdzić kobiet poprzez swoje działania - ocenia na portalu nettg.pl Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.
Pt, godz. 18:30: Według OPZZ rządowy Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej to plan stopniowej likwidacji polskiego górnictwa i miejsc pracy na Śląsku.
- Przygotowany w tajemnicy przed związkami zawodowymi i społeczeństwem, z pominięciem procesu konsultacji społecznych dokument z całą pewnością nie rozwiąże nabrzmiałych problemów finansowych Kompanii Węglowej i górnictwa, nie zwiększy bezpieczeństwa energetycznego kraju i nie zagwarantuje zwalnianym pracownikom nowych miejsc pracy - pisze OPZZ w oświadczeniu.
Pt, godz. 16:38: Nadzór właścicielski nad spółkami węglowymi będzie sprawował minister skarbu państwa, a nie jak dotąd minister gospodarki - zakłada projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Złożyli go w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej.
Nowelizacja ma umożliwić nabywanie kopalń przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń oraz prowadzenie (przez tę spółkę) ich likwidacji. Ustanowi również zasady restrukturyzacji zatrudnienia w kopalniach likwidowanych przez SRK.
Pt, godz. 15:33: W spontanicznych protestach pod ziemią i na powierzchni kopalń uczestniczy już 1,5 tys. osób. Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, w imieniu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego wystosował do premier Ewy Kopacz list. Informuje w nim o narastającym proteście i groźbie jego eskalacji. Na końcu dodaje, że członkowie Komitetu są gotowi o każdej porze dnia i nocy spotkać się na Śląsku z upełnomocnioną delegacją rządową.
Pt, godz. 15:11: Władze Gliwic i Zabrza mówią "nie" dla likwidacji kopalni Sośnica-Makoszowy. Ta kopalnia, jak i trzy inne: KWK Brzeszcze, Pokój (Ruda Śląska) oraz Bobrek- Centrum (Bytom) przeznaczone są do likwidacji.
- Likwidacja tej czy innej kopalnie nie rozwiąże problemów polskiego górnictwa. To pójście na skróty, odsunięcie problemu na chwilę, bo za chwile okaże się, ze kolejne kopalnie są nierentowne - powiedział portalowisamorządowemu.pl rzecznik prezydenta miasta, Marek Jarzębowski.
Pt, godz. 15:05: Na razie nie ma żadnych oficjalnych informacji po spotkaniu Kopacz z zespołem ds. górnictwa. A oto, jak jeszcze dwa dni temu premier przedstawiała plan naprawczy KW.
Pt, godz. 14:56: Związkowcy zapowiadają, że do protestu w Kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej zaangażuje się 90 proc. pracowników. Rano pod ziemią strajkowało już ponad 100 osób. Miasto zbiera koce i śpiwory dla górników przebywających pod ziemią - podaje "Dziennik Zachodni".
Pt, godz. 14:28: Skończyło się już spotkanie premier Ewy Kopacz ze zespołem ds. górnictwa.
Pt, godz. 13:58: Rząd czekał dziś na przedstawicieli związków zawodowych w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Informacje o tym, że związkowcy nie chcą przyjechać do Warszawy, miały wyłącznie charakter medialny - podaje IAR.
Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa wciąż liczy na rozmowy z górnikami. Nie wyklucza też spotkania na Śląsku.
Pt, godz. 13:31: Gorąco również w JSW. Załoga nie chce przyjąć planu zarządu dotyczącego m.in. rozwiązań w obniżaniu kosztów pracy. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaprosił na poniedziałek 12 stycznia stronę społeczną do dialogu. Związkowcy poinformowali, że nie będą uczestniczyć w rozmowach. Ponadto, wzywają zarząd spółki do pełnego przestrzegania zapisów Porozumienia Zbiorowego.
Wczoraj również - choć spotkanie z JSW się odbyło - związkowcy odmówili rozmów. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
Pt, godz. 13:01: Cecylia Ślusarczyk, burmistrz Brzeszcz wyraża zdecydowany i kategoryczny sprzeciw wobec likwidacji kopalni KWK Brzeszcze.
- Nagła decyzja o likwidacji kopalni, sprowadza się do wielkiej obawy o przyszłość górników i ich rodzin. Spowoduje to gospodarczą zagładę miasta i gminy. Uważam, że protest załogi i związków zawodowych jest słuszny - komentuje.
Pt, godz. 12:57: Michał Marczak, członek zarządu, dyrektor departamentu analiz Domu Maklerskiego mBank dla wnp.pl: - Górnicy muszą się wykazać racjonalnym podejściem, ponieważ KW jest dziś bankrutem. Pracownicy muszą zrozumieć, że jeżeli tysiące górników ma nadal pracować, to trzeba zrestrukturyzować KW.
Pt, godz. 12:50: Inspektorzy Wyższego Urzędu Górniczego rozpoczęli dziś kontrole w kopalniach Brzeszcze i Sośnica-Makoszowy. Pod ziemią protestuje tam ok. 1,3 tys. górników. Gdyby okazało się, że warunki nie pozwalają na bezpieczne przebywanie górników, wówczas pracodawca będzie musiał przywrócić wymagane standardy, a protestujący przenieść w inne miejsce - informuje "Dziennik Zachodni".
Pt, godz. 12:22: Zrzeszenie Związków Zawodowych Energetyków (OPZZ) popiera górnicze protesty i zapowiada, że energetycy staną ramię w ramię z górnikami, by bronić miejsc pracy.
- To nie górnicy, czy energetycy odpowiadają za nieudolność zarządów spółek czy brak rozsądnej polityki właścicielskiej przez rząd. Mówienie, że 25 miliardów złotych, które zostały przetracone w górnictwie, to wina górników czy pracowników sektora jest jak najbardziej mylne - ocenia na łamach dwutygodnika "Górnik" Janusz Śniadecki, przewodniczący Zrzeszenia Związków Zawodowych Energetyków.
Pt, godz. 11:53: Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości zapewnia, że w każdym miejscu, gdzie będzie likwidowana kopalnia, powstanie strefa ekonomiczna, w której lokowane będą inwestycje. O tym samym zapewniał już wczoraj wicepremier Janusz Piechociński.
Minister podkreślił również, że w przeszłości w różnych miejscach w Polsce ,,likwidowano całe gałęzie przemysłu", a robotnicy rzadko mogli liczyć na rządową pomoc. - Na Śląsku jest inaczej. I górnicy powinni tę osłonową aktywność rządu dostrzegać - powiedział minister sprawiedliwości.
Pt, godz. 11:42: Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności uważa, że cała odpowiedzialność za obecną sytuację leży po stronie rządowej.
- W rządzie zapewne liczyli, że ludzie nie będą w stanie się zorganizować i przeciwstawić tym chorym zapędom. Jednak rząd się przeliczył! A ci, którzy mówią, że ten program dla Kompanii jest jedyny i nieodwracalny - plotą bzdury - komentuje dla wnp.pl
Zapowiada również, że związkowcy są przygotowani na bardzo długa i wyczerpującą walkę. - Chcemy uniknąć tego, by ludzie pojechali do Warszawy. To bowiem oznaczać by mogło naprawdę dramatyczne wydarzenia. Jeżeli rząd nie zmieni swego podejścia, to mogą wybuchnąć protesty na wielką skalę, obejmujące nie tylko górników - dodaje Kolorz.
Pt, godz. 11:30: Spotkanie w kancelarii premiera zaczęło się dopiero przed godziną 11:00. Więc na pierwsze informacje jeszcze trochę poczekamy.
Pt, godz. 11:05: Wcześniej premier zapowiadała, że chce załatwić sprawę górnictwa od początku do końca - niezależnie od tego jak dużą polityczną cenę za to zapłaci. Więcej czytaj tutaj.
Pt, godz. 11:01: Czekamy na efekty zwołanego na godzinę 10:00 posiedzenia Ewy Kopacz z zespołem ds. górnictwa węgla kamiennego. Udział w nim miał wziąć również pełnomocnik rządu oraz ministrowie. Jak jednak podkreślała dziś rano w TVP1 Iwona Sulik, rzeczniczka rządu, spotkanie nie będzie dotyczyło tylko i wyłącznie problemów KW.
Pt, godz. 10:49: Założony na Facebooku fanpage "Nie dla likwidacji KWK Sośnica-Makoszowy" ma już blisko 3 tys. lajków. Pod ziemią strajkuje obecnie 150 górników z tej kopalni.
Pt, godz. 9:53: Krzysztof Tchórzewski, poseł PiS i były wiceminister gospodarki dla wnp.pl: Realizacja tego górniczego programu może oznaczać utratę około 60 tys. miejsc pracy na Śląsku.
Pt, godz. 9:21: Premier Ewa Kopacz zwołała na godz. 10 posiedzenie zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego.
Pt, godz. 8:51: Jeszcze dziś do protestu mają dołączyć pracownicy administracji. W akcję włączyli się również pracownicy przeróbki, którzy przyjęli taką samą formę protestu, jak górnicy (nie opuszczają miejsc pracy) - podaje portal nettg.pl.
Pt, godz. 8:48: Dziś w kopalniach Kompanii Węglowej odbędą się masówki informacyjne dla załóg związane z sytuacją w spółce.
Pt, godz. 8:45: Tutaj możecie obejrzeć relację z wczorajszej konferencji Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.
Pt, godz. 8:43: Już nie tylko górnicy, ale również mieszkańcy Brzeszcz będą protestować w obronie kopalni. Dziś (9 stycznia) o 13:30 zaplanowali manifestacje przed wejściem do zakładu.Niewykluczona jest również blokada drogi wojewódzkiej w Brzeszczach - podaje IAR.
Pt, godz. 8:38: Federacja Związków Zawodowych Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego w Polsce (należąca do OPZZ) w oświadczeniu wysłanym do mediów poinformowała, że udziela poparcia dla organizacji związkowych działających w przemyśle węglowym w Polsce.
Pt, godz. 8:30: Związkowcy deklarują, że są gotowi na rozmowy z rządem, ale warunkiem jest wycofanie się z deklaracji ogłoszonych przez rząd w środę, 7 stycznia.
- Czujemy się wystrychnięci na dudka. Obiecano nam, że ten plan naprawczy będzie z nami dyskutowany, że będzie uzgadniany, że odbędą się konsultacje, w trakcie których będziemy mogli odnieść się do założeń tego planu, że będzie on przyjmowany w konsensusie społecznym. Pani premier obiecała, że będzie inaczej niż do tej pory, okazało się jednak, że jest tak, jak zwykle - powiedział Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.
Pt, godz. 8:23: Już 1300 górników protestuje pod ziemią na Śląsku. Na razie nie ma żadnych rozmów z rządem, choć obie strony deklarują, że są na nie gotowe. Wczoraj związkowcy zapowiedzieli, że nie przyjadą dziś do Warszawy na rozmowy z Wojciechem Kowalczykiem, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.
Pt, godz. 8:13: W poniedziałek, 12 stycznia rozpocznie się akcja protestacyjno-strajkowa obejmująca cały region - poinformował wczoraj późnym wieczorem Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS). O jej szczegółach opinia publiczna ma być informowana na bieżąco.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.