Kompania Węglowa, negocjacje: Minister energii i zarząd apelują o przyjęcie porozumienia

• Związkowcy z Kompanii Węglowej przedstawili pracownikom projekt porozumienia, poprzedzającego przekazanie kopalń i zakładów Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
• Zarząd spółki i szefowie Ministerstwa Energii zaapelowali do górników o akceptację porozumienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa, negocjacje: Minister energii i zarząd apelują o przyjęcie porozumienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

18 kwi 2016 14:03


Wynegocjowany w minioną sobotę (16 kwietnia) projekt zakłada m.in. zawieszenie wypłaty tzw. czternastej pensji na dwa lata, przyspieszenie łączenia wybranych kopalń, dobrowolne skorzystanie przez 3,8-4 tys. osób z osłon socjalnych oraz wynegocjowanie nowego układu zbiorowego do 1 stycznia 2018 r. - do tego czasu mają obowiązywać dotychczasowe regulacje pracownicze.

"Wydaje mi się, że to jest bardzo dobry dokument; trudny, ale naprawdę rokujący nadzieję na to, że PGG powstanie i będzie efektywna. Mam nadzieję, że jutro strona społeczna potwierdzi te ustalenia i czekam na rezultaty dzisiejszych konsultacji" - powiedział w poniedziałek (18 kwietnia) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, nawiązując do odbywających się w poniedziałek w kopalniach masówek, podczas których związki przedstawiają projekt górnikom.

"Obecny rząd realnie chce ratować kopalnie. Faktycznie dziś ratujemy miejsca pracy i funkcjonowanie grupy górniczej (). Celem jest, aby PGG była przedsięwzięciem biznesowym, utrzymała miejsca pracy oraz utrzymała swoją pozycję jako spółka wydobywcza" - dodał wiceminister, według którego doprowadzenie do rentowności PGG spowoduje, iż w przyszłości nie trzeba będzie wracać do stołu negocjacyjnego, by zaradzić kolejnemu kryzysowi.

"Zależy nam, żebyśmy jak najszybciej zbudowali efektywną, dobrze zarządzaną spółkę" - mówił Tobiszowski, wskazując, że w projekcie porozumienia wskazano - oprócz oszczędności - także działania organizacyjne, jak przyspieszenie łączenia kopalń. Również ok. 600 pracowników KW, którzy mają już uprawnienia emerytalne, ma z nich skorzystać. Wiceminister przypomniał, że KW ma ok. 8 mld zł długu, z czego 1,5 mld zł wobec instytucji finansowych - jedna trzecia tej ostatniej kwoty ma być zamieniona na udziały banków w PGG.

W poniedziałek do górników Kompanii trafił list, podpisany przez wiceministra Tobiszowskiego oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Zaapelowali w nim do górników, by zaakceptowali wynegocjowany w sobotę projekt porozumienia. "Od waszej decyzji, waszego zrozumienia i przychylności będzie zależało uratowanie górnictwa" - napisali szefowie resortu energii do górników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Grażyna 2016-04-18 16:54:56

Dać górnikom szansę na przejęcie pracownicze, czyli spółki pracownicze, a sami zredukują etaty i dostosują się do potrzeb. Jak sami będą szukać rynków zbytu i wypracują wyniki, to będą szukać oszczędności. Bo na razie menedżerowi ich robią w bambuko i ciągną jak mogą dotacje z państwa- podatnika.