Kompania Węglowa, negocjacje: Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

• Wreszcie podpisano porozumienie w Kompanii Węglowej.
• Przedstawiciele strony społecznej wskazują, że to trudne, ale dobre porozumienie.
• Skończyło się tylko na zawieszeniu 14. pensji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa, negocjacje: Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.PL/AT

wnp.pl

19 kwi 2016 18:35


- W porównaniu do tego, co oferowano nam miesiąc temu, zdołaliśmy uzyskać satysfakcjonujący kompromis - zaznacza lider jednego ze związków zawodowych. - Skończyło się na zawieszeniu 14. pensji, choć początkowo chciano zabrać górnikom o wiele więcej. My swoje zrobiliśmy, a jeśli chodzi o powołanie Polskiej Grupy Górniczej, to teraz czas na wypełnienie zapowiedzi przez inwestorów.

Projekt porozumienia zakłada między innymi zawieszenie wypłat czternastej pensji za lata 2016-2017.

Natomiast wszelkie inne dodatkowe świadczenia, oraz wysokość wynagrodzeń, mają zostać utrzymane przynajmniej do 1 stycznia 2018 roku. Do tego czasu powinien zostać wypracowany nowy układ zbiorowy pracy.

W trakcie masówek informacyjnych załogi ze spokojem podchodziły do projektu porozumienia, zdając sobie sprawę z niezwykle trudnej sytuacji na rynku węgla, w tym z niskich cen surowca.

Masówki, które przeprowadzono w poniedziałek 18 kwietnia w kopalniach Kompanii Węglowej miały bardzo spokojny i pełen zrozumienia przebieg - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Oczywiście górnicy nie są zadowoleni - i trudno im się dziwić - z zawieszenia czternastki na dwa lata. Ale rozumieją powagę sytuacji i wiedzą, że ryzyko było zbyt wielkie. Dlatego ze spokojem przyjmowali efekty negocjacji - podkreślił Bogusław Ziętek.

W lutym br. górnicy otrzymali 30 proc. czternastki za 2015 rok, a w czerwcu mają otrzymać pozostałe 70 proc.

Projekt porozumienia zawiera też m.in. przedłużenie obowiązywania gwarancji pracowniczych w nowej firmie. Zgodnie z ustaleniami górnicy przechodzący z KW do PGG na podstawie artykułu 23 prim Kodeksu Pracy, mieli zachować wynagrodzenia i inne świadczenia w niezmienionej formie przez kolejny rok, a zatem do maja 2017 roku, jeśli PGG wystartowałaby z początkiem maja br.

Gwarancje mają jednak zostać przedłużone do końca 2017 roku. W tym czasie ma zostać wypracowany nowy układ zbiorowy pracy, a negocjacje w tym zakresie - jak zapisano - mają zostać rozpoczęte w trybie natychmiastowym.

W projekcie porozumienia strony deklarują, że będą współpracować w zakresie zawarcia porozumienia dotyczącego uproszczenia i ujednolicenia systemu wynagradzania w przedsiębiorstwie, jak również ustalenia zasad motywacyjnych.

Cały artykuł czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.