Kompania Węglowa: możliwa alokacja pracowników i sprzętu

- Do połowy czerwca programy restrukturyzacyjne mają być przygotowane, w grę wchodzi alokacja pracowników oraz majątku - mówi portalowi wnp.pl Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. - Trudno, by zarząd Kompanii czekał z założonymi rękoma. Trzeba zwiększać efektywność i redukować koszty. Przykładem udanych działań restrukturyzacyjnych jest kopalnia Bolesław Śmiały.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa: możliwa alokacja pracowników i sprzętu

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Jerzy Dudała

wnp.pl

29 maj 2013 13:44


W kopalniach Kompanii Węglowej nie ma mowy o zwolnieniach, natomiast może dojść do alokacji pracowników i maszynW kopalni Piekary zatrudnionych jest ok. 2,7 tys. osób, natomiast w kopalni Brzeszcze ok. 3 tys. pracowników.

Już wcześniej prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska wskazywała, że Kompania nie planuje likwidacji kopalń. Chyba, że dojdzie do sczerpania się złoża.

Planowana restrukturyzacja doprowadzi do alokacji części pracowników na inne kopalnie. Także maszyny i urządzenia mogą być przenoszone z kopalń restrukturyzowanych do innych.

Programy naprawcze są już realizowane w kopalniach Rydułtowy-Anna, Sośnica-Makoszowy czy Halemba-Wirek. Przynoszą one dobre rezultaty.

Dyrektorzy kopalń Brzeszcze i Piekary mają do 16 czerwca przedstawić zarządowi KW programy restrukturyzacji. Mają one m.in. zawierać propozycje alokacji części załogi i majątku do innych kopalń.

- Następnie te programy będą poddane dyskusji - zaznacza Zbigniew Madej.

Planom dotyczącym restrukturyzacji kopalń bacznie przyglądają się górnicze związki zawodowe.

- Póki restrukturyzacja nie zamieni się w likwidację i póki trwają konsultacje społeczne, można powiedzieć, że takie działania są dla nas warunkowo do zaakceptowania - mówi portalowi wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

- Natomiast trzeba mieć rękę na pulsie, żeby sprawy nie wymknęły się nagle spod kontroli. I żeby nie okazało się, że jednak zamiast restrukturyzacji mamy likwidację. O tych sprawach będziemy też rozmawiać czwartego czerwca w trakcie najbliższego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Nie chciałbym, by lato w tym roku było wyjątkowo gorące. Najważniejsze, by nie doszło do pochopnych decyzji wywołujących niepokoje społeczne - zaznacza Czerkawski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.