Kompania Węglowa: Deputaty górnicze przyczyną fali pozwów

Związek Zawodowy Górników nie rozumie, dlaczego Kompania Węglowa, jak dotąd nie zamierza automatycznie oddać części deputatu węglowego, zmuszając tym samym swoich byłych pracowników do składania pozwów przed sądami, by mogli odzyskać pieniądze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa: Deputaty górnicze przyczyną fali pozwów

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

8 gru 2014 13:37


Związek Zawodowy Górników w Polsce w swym oświadczeniu zaznaczył: dlaczego Kompania Węglowa nie chce wypłacać w naturze lub w formie pieniężnej równowartości 1 tony węgla deputatowego przysługującego byłym pracownikom? Ci, spośród ok. 160 tysięcy emerytów i rencistów, którzy nie zdążyli swój deputat odebrać w styczniu 2014 r muszą dochodzić swoich praw przed sądami. Okazuje się to na szczęście tylko formalnością, bo już tysiące emerytów i rencistów wygrało sprawy przed sądami w różnych miastach.

Czytaj też: Kompania Węglowa: Deputaty odebrane, będą odszkodowania

- Takie postępowanie największej spółki węglowej w Europie nie tylko dziwi, ale jest niemoralne i naraża Kompanię Węglową na jeszcze większe straty. Oprócz ok. 600 zł za 1 tonę węgla spółka dodatkowo musi zapłacić koszty procesowe, czyli ok. 90 zł od osoby. Daje to w sumie kilkanaście milionów złotych utraconych na życzenie obecnych menedżerów zarządzających. Polityka zarządu w tym względzie, który ciągle powołuje się na przestrzeganie zasad dialogu jest bulwersująca i wykracza poza powszechnie przyjęte standardy dialogu społecznego w Unii Europejskiej - uważa Rada Krajowa ZZG w Polsce.

Takie działanie jest dyskryminujące i uderzające w najsłabszą część społeczeństwa, której trudno się bronić. Zaś powoływanie się przy tej okazji na ratowanie miejsc pracy jest obłudne i konfliktujące. Taka metoda pracodawcy prowadzi do zaostrzenia się sytuacji w branży i prowokuje niepokoje społeczne wśród tysięcy emerytów.

Rodzi się pytanie: czy eskalacja konfliktów i powiększanie kosztów funkcjonowania największej spółki węglowej sprzyja wyjściu z kryzysu naszej górniczej branży? A może zarząd przebiegle i obłudnie liczy, że większość uprawnionych do otrzymywania bezpłatnego węgla nie wystąpi na drogę sądową i spółka zapłaci mniej niż miałaby uiścić płacąc automatycznie wszystkim, którym się należy?

Czytaj też: Emeryci i renciści walczą o deputaty, a górnicy drżą o wynagrodzenia

- Takie rozumowanie ma krótkie nogi i prowokuje wybuch niezadowolenia społecznego, które zmiecie arogancki zarząd nie liczący się z ludzką godnością i żerujący na ludzkiej biedzie lub niewiedzy - uważa Rada Krajowa ZZG w Polsce.

ZZG w Polsce żąda zmiany postawy Kompanii Węglowej i apeluje o natychmiastową wypłatę równowartości 1 tony węgla deputatowego przysługującego byłym pracownikom. Pod oświadczeniem podpisał się Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ecik 2014-12-08 22:50:24

a gdzie był potyrała jak kopalnie fałszowały wyniki produkcyjne rujnując finanse kompanii? niech przynajmniej teraz nie rżnie głupa i swoje rady zachowa dla takich idiotów jak on sam!