×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Komisja Europejska chce nowej dyrektywy o pracownikach. OPZZ popiera i atakuje rząd RP za bierność

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 2 sty 2018 12:32

Nowe propozycje Komisji Europejskiej (KE) ws. dyrektywy o pracownikach i warunków pracy w całej UE spotkały się z aprobatą nad Wisłą. Ale nie ze strony polskiego rządu, a Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ).

Komisja Europejska chce nowej dyrektywy o pracownikach. OPZZ popiera i atakuje rząd RP za bierność
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Zmiany w dyrektywie są podyktowane nowymi formami świadczenia usług i zatrudnienia, które określa się terminem "share economy".

• Urzędnicy w Brukseli proponują zmiany w zapisach, które jasno mają przeciwdziałać nadużyciom. O zmianach w grudniu wypowiadał się m.in. Valdis Dombrovskis, wiceprzewodnicząca KE do spraw euro i dialogu społecznego i komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen.

• Polskie OPZZ w ostatnich dniach 2017 r. wyraziło zainteresowanie propozycjami KE i skrytykowało rząd RP, że nie zainteresował się jeszcze sprawą w należyty sposób.

 

Jak pisaliśmy w grudniu 2017 r. urzędników europejskich interesują problemy tzw. share economy. Pod tym pojęciem kryją się nowe formy zatrudnienia, które potocznie określa się mianem umów lub współdzielenia.

O ile w ostatnim kwartale 2017 r. nie było jeszcze do końca pewne, jak Komisja Europejska (KE) będzie walczyć z nadużyciami o bolączkami gospodarki opartej o użyczanie, w grudniu pojawiły się pierwsze propozycje. Co więcej, w Warszawie pozytywnie zaopiniował je polski OPZZ.

Czytaj też: Pracownicy delegowani: Zmiana przepisów zwiększy koszty administracyjne firm

Komisja rozmawiała i ma wstępne propozycje

Jak informowała KE w drugiej połowie grudnia - w ramach działań związanych z europejskim filarem praw socjalnych Komisja przyjęła wniosek dotyczący nowej dyrektywy w sprawie bardziej przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w całej UE.

Wniosek Komisji stanowi uzupełnienie i modernizację dotychczasowych wymogów w zakresie informowania każdego pracownika o jego warunkach pracy - i jest bezpośrednią odpowiedzią na zgłaszane od dłuższego czasu problemy właśnie zatrudnionych w ramach modelu share economy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Europejska chce nowej dyrektywy o pracownikach. OPZZ popiera i atakuje rząd RP za bierność

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA