Kolejny dzień strajku pracowników londyńskiego metra

- Czwartek jest drugim pełnym dniem strajku pracowników londyńskiego metra, domagających się od zarządu rezygnacji z planów redukcji zatrudnienia. Kursowanie metra jest mocno ograniczone, ale londyńczycy jakoś sobie radzą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kolejny dzień strajku pracowników londyńskiego metra

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 lut 2014 19:41


Przedsiębiorstwo transportowe Transport for London (TfL) poinformowało, że pociągi metra kursują na dziewięciu z 11 linii i że otwartych jest prawie 75 proc. stacji. Strajk ma się zakończyć w piątek rano. Telewizja Sky News informuje, powołując się na burmistrza Londynu Borisa Johnsona, że 91 proc. posiadaczy kart miejskich (Oyster card) skorzystało w czwartek rano ze środków komunikacji miejskiej.

Czytaj też:  Pracownicy londyńskiego metra protestują przeciwko fali zwolnień

Z powodu strajku w metrze wielu londyńczyków przesiadło się do autobusów miejskich. BBC zamieszcza na swej stronie internetowej zdjęcia zatłoczonych ponad miarę autobusów i oczekujących na przystankach ludzi. Londyńskie metro codziennie przewozi ponad 3 mln pasażerów.

Pracownicy metra zrzeszeni w związkach zawodowych RMT i TSSA domagają się od zarządu, by zrezygnował z planów zamknięcia wszystkich okienek kasowych i redukcji zatrudnienia o 950 stanowisk. Operator metra, który od kilku lat realizuje plan jego automatyzacji, twierdzi, że zmiany te przyniosą ok. 50 mln funtów oszczędności rocznie.

Brytyjski rząd ogłosił niedawno, że rozważa zaliczenie metra do tzw. niezbędnych usług publicznych, co miałoby zmniejszyć ryzyko kolejnych strajków w przyszłości. Pracownicy byliby wówczas zobowiązani do utrzymania funkcjonowania metra na ustalonym minimalnym poziomie nawet podczas akcji strajkowych.

Burmistrz Johnson uznał strajk za "bezsensowny i niepotrzebny" i powtórzył apel o zakazywanie strajków wpływających na transport publiczny w stolicy, jeśli popiera je mniej niż połowa związkowców uprawnionych do głosowania w tej sprawie.

Kolejną akcję protestacyjną w londyńskim metrze zaplanowano na przyszły tydzień, między 11 a 14 lutego. Londyn ma ponad 8,5 mln mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.