Kluzik-Rostkowska zaprasza związkowców: Chce powołać ministerialno-związkowe zespoły do spraw oświaty

Minister Joanna Kluzik-Rostkowska zaproponowała związkowcom udział w pracach dotyczących zmian w systemie oświaty. - Wśród tematów wskazanych przez minister edukacji nie ma kwestii związanych ze statutem zawodowym nauczycieli oraz warunkami pracy i płacy nauczycieli - wskazują związkowcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kluzik-Rostkowska zaprasza związkowców: Chce powołać ministerialno-związkowe zespoły do spraw oświaty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 lip 2015 12:54


W czwartek minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska spotka się z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Minister chce zaproponować im powołanie ministerialno-związkowych zespołów, które wspólnie wypracowałyby propozycje zmian w systemie oświaty.

"Proszę (...) o wsparcie w planach utworzenia platformy ponad podziałami i wzięcie współodpowiedzialności za działania, które będą służyć uczniom" - napisała w ubiegłym tygodniu Kluzik-Rostkowska do szefów nauczycielskich związków zawodowych reprezentujących nauczycieli, zapraszając ich na czwartkowe spotkanie.

Związkowcy pomogą opracować zmiany w systemie oświaty

"Z moich licznych rozmów z przedstawicielami związków zawodowych reprezentujących nauczycieli wynika potrzeba stworzenia wspólnych zespołów tematycznych, które wypracowałyby propozycje zmian w systemie oświaty. Moim celem jest, by zespoły w dyskusji o ewentualnych zmianach skupiły się na uczniach i ich potrzebach" - zaznaczyła minister. "Mam nadzieję, że niezależnie od opcji politycznej, każdy minister edukacji chce traktować ucznia jako podmiot swoich działań. Dlatego uważam, że powołane przez nas zespoły tematyczne również powinny pracować niezależnie od politycznego kalendarza" - dodała.

Swoje przyjście do MEN na spotkanie z szefową resortu potwierdzili: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, wiceprzewodnicząca Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Teresa Misiuk i przewodniczącySławomir Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Wittkowicz.

Minister zaproponowała sześć tematów

Kluzik-Rostkowska zaproponowała związkowcom sześć tematów do prac zespołów. Brzmią one:

* Dyrektor szkoły – nauczyciel, urzędnik, menager, wykonawca poleceń? – autonomia i kompetencje dyrektora, sposób wyboru.

* Kierunek: potrzeby dzieci. Kształcenie przyszłych nauczycieli. Co warto zmienić?

* Dlaczego uczniowie muszą brać korepetycje? Szkoła sprzyjająca rozwojowi ucznia – rola rodziców, nauczycieli, dyrektora.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

w.potega@neostrada.pl 2015-07-16 10:32:56

Zostały wyartykułowane obserwowane problemy (objawy), ale brakuje myśli przewodniej zmian, bo w składzie dyskutujących brakuje rzeczywistych przedstawicieli uczniów, czyli rodziców lub ekspertów wypowiadających się w imieniu uczniów i rodziców. Ekspertów rozumiejących czym się różni pedagogika demokratyczna od totalitarnej? Ani urzędnicy, ani nauczyciele, ani szkolnictwo wyższe póki co potrzeb uczniów nie są w stanie wyartykułować. Z prostej przyczyny. Wymienieni z reguły nie rozumieją, że jest potrzebna zasadnicza zmiana filozofii edukacji. Trzeba każdemu uczniowi budować wsparcie w naturalnym rozwoju, a nie zmuszać wszystkich uczniów do przerabiania jednolitego programu nauczania (podstaw programowych traktowanych jak jednolite programy nauczania) . Nadal poruszamy się w ramach doktryny pedagogicznej PRL-u. Rozmawiamy o podmiotach a myślimy o przedmiotach szkolnych. Nauczyciele martwią się o płace, uczeni o zlecenie pracy, a minister używa haseł. Demokratyczną pedagogikę trzeba zacząć poważnie budować,. zaś urzędnicy, nauczyciele i uczeni chcą chleba dla siebie. To jest zrozumiałe, ale nie rokuje istotnych potrzebnych zmian.