KIG krytykuje Radę Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego, która ma zastąpić Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych będzie ciałem równie niereprezentatywnym jak poprzednika - twierdzi Krajowa Izba Gospodarcza.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KIG krytykuje Radę Dialogu Społecznego

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

24 cze 2015 8:54


Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, który jest ewidentnym przykładem ucieczki do przodu wobec nierozwiązanych problemów - ocenia w swoim stanowisku KIG.

- Ewidentnym błędem projektowanych rozwiązań jest przede wszystkim brak refleksji nad powodami nieskuteczności działań Komisji Trójstronnej i wyjaśnienia przyczyn, z powodu których współpracę na gruncie tej ustawy odrzucili partnerzy związkowi. Brak analizy tych powodów zagraża skuteczności nowej ustawy, ponieważ powiela ona błędy starych rozwiązań - podkreśla KIG.

Co zdaniem Izby było przyczyną nieskuteczności Komisji Trójstronnej? Zbyt niska reprezentatywność tego ciała, w którym zabrakło miejsca dla krajowych reprezentantów izb gospodarczych. Nowa ustawa o Radzie Dialogu Społecznego powiela ten stan rzeczy.

- Takie rozwiązanie po raz kolejny doprowadzi do zmonopolizowania udziału w proponowanej Radzie Dialogu Społecznego przez kilka organizacji pracodawców i organizacji związkowych. Działanie to jest o tyle nieuzasadnione, że zgodnie z nowym projektem znacząco rozszerzone zostaną kompetencje Rady w stosunku do zakresu działań komisji Trójstronnej - przestrzega KIG.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.