KHW pogodził się ze związkowcami. Ale deputatów i 14. pensji nie będzie

Po wielodniowych negocjacjach prowadzonych pomiędzy zarządem KHW SA, a związkowcami doszło do podpisania porozumienia zawieszającego niektóre z zapisów Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KHW pogodził się ze związkowcami. Ale deputatów i 14. pensji nie będzie

PODZIEL SIĘ


Autor: jo, PAP

17 lis 2014 13:57


Rozmowy dotyczące Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy (HUZ) prowadzone były od 4 listopada. W końcu, 17 listopada br. zawarto porozumienie, zgodnie z którym na okres 3 lat (2015-2017) zostaną zawieszone niektóre punkty HUZ.

Zawieszono m.in. uprawnienia emerytów i rencistów górniczych do bezpłatnego węgla.

Czytaj też: Negocjacje w KHW: Nie udało się osiągnąć porozumienia

Jak poinformował rzecznik KHW Wojciech Jaros, zmieniono także zasady wypłaty nagrody barbórkowej oraz tzw. 14. pensji. Czternastka za bieżący rok ma być wypłacona później - do 4 marca przyszłego roku.

- W okresie zawieszenia zapisy układu będą zastąpione przez regulaminy wcześniej uzgodnione i podpisane przez strony. Nagrody, według tych regulaminów, mają mieć charakter motywacyjny dla pracowników - poinformował Jaros.

Bardziej motywacyjny ma być sposób naliczania "barbórki" oraz czternastki - w oparciu o średnią roczną. Dotychczas tę pierwszą obliczano na podstawie wynagrodzenia za październik, a drugą - średnią z ostatnich 3 miesięcy.

- Nowe rozwiązanie jest lepsze, bardziej sprawiedliwe - podkreślił szef Sierpnia'80 w spółce Szczepan Kasiński.

Czytaj też: Prezes KHW liczy na kompromis ws. górniczych świadczeń

- Nie jesteśmy zadowoleni z tego porozumienia - zadeklarowali zgodnie przedstawiciele Solidarności i Sierpnia'80. Obaj przyznają jednak, że kompromis był konieczny, bo sytuacja spółki - jak i całego polskiego górnictwa - jest trudna.

- Osiągnęliśmy kompromis, obie strony trochę ustąpiły. Musimy brać pod uwagę to, co będzie dalej z firmą - powiedział wiceprzewodniczący "S" w KHW Piotr Bienek.

- Z bólem to podpisaliśmy, choć rozumiemy, że sytuacja jest trudna, pracownicy też to rozumieją - dodał Kasiński.

Obaj związkowcy podkreślili, że priorytetem musiały być w takiej sytuacji uprawnienia pracowników, a nie emerytów i rencistów, którzy mają zapewnione źródło dochodu. Zapowiedzieli działania na rzecz najuboższych z tej grupy oraz monity w sprawie rozwiązania sprawy deputatów węglowych do rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.