Kaźmierczak o wyroku TK: Do związków zawodowych mają prawo należeć wszyscy pracownicy

- Coraz więcej ludzi będzie pracowało na różnych innych formach zatrudnienia i ci ludzie mają prawo należeć do związków zawodowych - tak Cezary Kaźmierczak skomentował wyrok TK ws. udziału pracowników nieetatowych w związkach zawodowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kaźmierczak o wyroku TK: Do związków zawodowych mają prawo należeć wszyscy pracownicy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

2 cze 2015 13:07


- To dobry wyrok, bo do związków zawodowych mają prawo należeć nie tylko osoby zatrudnione na etatach - skomentował Kaźmierczak, szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

We wtorek (2 czerwca) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne. Wyrok TK oznacza, że do związków mogą należeć zatrudnieni na "śmieciówkach".

"Świat się zmienia, rynek pracy się zmienia, a praca na etacie będzie w zaniku. Coraz więcej ludzi będzie pracowało na różnych innych formach zatrudnienia i ci ludzie mają prawo należeć do związków zawodowych" - powiedział Kaźmierczak. Dodał, że osoby pracujące na tzw. umowach śmieciowych wykonują normalnie pracę.

Związki zawodowe będą miały więcej członków

Zdaniem Kaźmierczaka w efekcie orzeczenia związki zawodowe będą miały trochę więcej członków. "Rola związków zawodowych dzisiaj jest coraz mniejsza, one działają najczęściej w dużych zakładach. Związki zawodowe są oczywiście potrzebne szczególnie w dużych firmach, bo trudno właścicielowi rozmawiać z tysiącem osób. Te osoby powinny mieć jakąś reprezentację" - dodał.

Czytaj też: Gomułka o wyroku TK: to krok w kierunku ucywilizowania relacji pracownik-pracodawca

Podkreślił, że dzisiaj interes pracownika i pracodawcy jest "bardziej wspólny". "Jak firma nie będzie dobrze funkcjonować, to nie będzie żadnej pracy" - powiedział.

O zbadanie zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło do Trybunału Konstytucyjnego Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Według szacunków OPZZ łącznie liczba osób, które teoretycznie mogłyby być zainteresowane zrzeszaniem się, a do tej pory nie miały takiej możliwości, przekracza 3 mln.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.