Kaźmierczak, Gomułka, Komuda, Duda, Sedlak i Szumlewicz o wyroku TK ws. pracowników w związkach zawodowych

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący prawa do udziału w związkach zawodowych osób zatrudnionych na "śmieciówkach". Orzeczenie skomentowali eksperci i związkowcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kaźmierczak, Gomułka, Komuda, Duda, Sedlak i Szumlewicz o wyroku TK ws. pracowników w związkach zawodowych

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

2 cze 2015 13:48


2 czerwca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne. Wyrok TK oznacza, że zatrudnieni na "śmieciówkach" mogą należeć do związków zawodowych.

Orzeczenie pozytywnie skomentowali eksperci i związkowcy.

- To dobry wyrok, bo do związków zawodowych mają prawo należeć nie tylko osoby zatrudnione na etatach - zauważył Cezary Kaźmierczak, szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

To bardzo dobra decyzja. Pracownicy zatrudnieni na umowach zlecenie mogli się czuć wykluczeni z procesu negocjacji dotyczących ważnych spraw - uznał prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

To jest sukces związków zawodowych, bo mimo że mają one bardzo złą prasę, to jednak obchodzi je także los osób, które do nich nie należą - stwierdził Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy.

- Rząd niezwłocznie powinien skierować do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych - poinformował Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność".

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego może mieć pozytywny wpływ, gdyż związki zawodowe zaczną interesować się większą grupą pracowników, a nie tylko zatrudnionymi na etacie - powiedział orzeczenie TK ekspert ds. rynku pracy Kazimierz Sedlak.

Wyrok TK może wywrócić do góry nogami ustawodawstwo dotyczące związków zawodowych - uważa Piotr Szumlewicz, ekspert i doradca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2015-06-03 11:04:30

BRAWO OPZZ ! TAK TRZYMAĆ PO TO SA WŁAŚNIE STWORZONE ZWIĄZKI ZAWODOWE !