Katowice: Ochroniarze protestują przed siedzibą Taurona. Dlaczego?

Przed siedzibą Tauron Polska Energia w Katowicach odbył się protest w sprawie umów śmieciowych. Ochroniarze nie chcą się zgodzić na warunki zatrudnienia proponowane przez agencję DGP Security Partner.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Katowice: Ochroniarze protestują przed siedzibą Taurona. Dlaczego?

PODZIEL SIĘ


Autor: jo/Solidarność

16 gru 2014 10:22


Akcję zorganizowali pracownicy spółki Atos, która dotychczas ochraniała kopalnie należące do Tauron Wydobycie, czyli Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie i Zakład Górniczy Janina w Libiążu.

Czytaj też: Pracownicy ochrony ZUS będą pracować na śmieciówkach?

Ma to związek z przejęciem ochrony zakładów przez agencję DGP Security Partner, co nastąpić ma 28 grudnia br. Agencja proponuje bowiem pracownikom umowy zlecenia przy wynagrodzeniach 9,5 zł brutto za godzinę.

Ochroniarze sprzeciwiają się tym warunkom, bo obawiają się, że w późniejszym czasie stawka ta zostanie obniżona. Poprzez swoją akcję chcą wywalczyć minimalne zabezpieczenia, jakimi według nich są - umowa o pracę i najniższa pensja krajowa. Protestujących wspiera Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Konsorcjum Ochrony Kopalń.

- Ludzie upominają się o swoją godność. Nie chcą nic ponad umowę o pracę i najniższą pensję. Takie warunki każdemu pracownikowi powinny się należeć zgodnie z Kodeksem pracy - mówi Wiesław Różański, przewodniczący Solidarności w Konsorcjum Ochrony Kopalń.

Czytaj też: Ile zarabia ochroniarz, sprzątacz i dozorca, a ile pracownik gospodarczy?

Jego zdaniem coraz częściej przetargi na usługi ochroniarskie wygrywają firmy, które oferują ceny poniżej najniższej pensji. - Są takie przypadki, że ochroniarze pracują za 3,50 zł lub 4,50 zł za godzinę. To jest wyzysk - dodaje Różański.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

vip 2015-01-12 17:31:56

dodam ze stuard zarabia w angli wiecej niż kwalfikowany pracownik ochrony i posiadajacy specjalistyczne dodatkowe szkolenie przez uefa i pzpn szkolenie na stuarda czas wziasć sie w garść nas w polsce ochroniarzy sa tysiace wiecej niż policji jeszcze jedno do ochrony nie powinni mnieć dostep funkcjonariusze to oni na przetargach zanizaja stawki dla pracownika no i licza na srodki z pefronu zeruja na niepełnosprawnych dlatego tak to w polce kuleje

vip 2015-01-12 17:24:41

Po co rząd polski wprowadził deregulacje dla ministra gdzie godne wynagrodzenie za prace policja wymyśla śmieszne szkolenia za kupę kasy i co nikt tego nie kontroluje ani minister pracy ani minister sprawiedliwości ustawy i co dalej? Jako bezrobotny przechodzę szkolenie specjalistyczne na licencjonowanego pracownika uzyskuje licencje a pracodawca daje mi 5 zł na konwoju gdzie występuje ryzyko ze nie wrócę do rodziny życiu bywa różnie liczyć mogę na siebie,partnera mojego zespołu tzw grupy.A dalej co się pytam panowie ministrowie? Czemu pracownik ochrony został zesłany na tułaczkę czemu prawo w polsce przyzwala w tej branży na śmieciowe umowy to jakiś paradoks pracownicy ochrony to osoby nie niewolnicy powinniśmy być traktowani jak służby mundurowe bo wieksza prace wykonujemy niz nie jeden funkconariusz policji nie mowiąc o bezpieczeństwie imprez

... 2014-12-16 19:40:20

Stawki 3,50-4,50 to rzecz normalna w tym zawodzie. Sam pracuję za 4,62 netto na śmieciówce i nie zanosi się na żadne zmiany w tej branży. Wręcz przeciwnie raczej idą gorsze czasy jeśli chodzi o ,,zarobki'' , a wymagania od nas są coraz większe