PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kanadyjscy kolejarze wracają do pracy

  • Autor: PAP/JS
  • 26 lis 2019 19:25

Po trwającym tydzień strajku pracowników Canadian National Railway, największego kanadyjskiego przewoźnika kolejowego, we wtorek rano zostało osiągnięte wstępne porozumienie. Kolejarze wznowią pracę w środę.

Kanadyjscy kolejarze wracają do pracy
Adobe Stock
REKLAMA
  • Strajkowało ponad 3 tys. pracowników CN Rail, która obsługuje zarówno przewozy towarowe, jak i osobowe, m.in. w kolejach dojazdowych w aglomeracjach Toronto, Montrealu i Vancouver.
  • Negocjacje związkowców z zarządem CN Rail trwały przed strajkiem siedem miesięcy. Strajk zaczął się akurat w przededniu przedstawienia nowego składu rządu premiera Trudeau.
  • Szczegóły porozumienia związkowców z zarządem CN Rail nie zostaną podane zanim nie zapoznają się z nimi pracownicy.

Taki komunikat zamieściła rano organizacja związkowa kolejarzy Teamsters Canada Rail Conference na swojej stronie internetowej. Wstępne porozumienie, umożliwiające odnowienie umowy zbiorowej w CN Rail, musi teraz być ratyfikowane przez członków związku zawodowego w tajnym głosowaniu. Spotkania wyjaśniające warunki nowej umowy potrwają kilka miesięcy, ale do pracy kolejarze powrócą w środę o szóstej rano.

Związkowcy podziękowali premierowi Justinowi Trudeau "za uszanowanie prawa pracowników do strajku". Podkreślili, że minister pracy Filomena Tassi, minister transportu Marc Garneau i federalne służby mediacyjne (Federal Mediation and Conciliation Service) przyczynili się do "znalezienia płaszczyzny porozumienia dla obu stron".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Poprzednie rządy ustawicznie naruszały prawo pracowników kolei do strajku, ten rząd działał spokojnie i koncentrował się na pomocy stronom w osiągnięciu porozumienia" - napisał François Laporte, przewodniczący Teamsters Canada.

To ważny passus w politycznym kontekście, ponieważ tydzień temu, gdy strajk się zaczął, lider konserwatystów Andrew Scheer wezwał rząd do zwołania posiedzenia parlamentu i uchwalenia ustawy wymuszającej na kolejarzach powrót to pracy, ponieważ "strajk szkodzi gospodarce". Szef największej partii opozycyjnej napisał, że właśnie dlatego "Justin Trudeau musi zwołać parlament tak szybko jak to możliwe". Pierwsze posiedzenie parlamentu po październikowych wyborach zacznie się w grudniu i rząd nic w tej kwestii nie zmienił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kanadyjscy kolejarze wracają do pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA