JSW: Związkowcy znów nie przystąpili do rozmów z zarządem

Kłopoty w górnictwie na Śląsku nie dotyczą tylko Kompanii Węglowej. Pogarsza się również sytuacja w JSW. - To nie jest czas na obrażanie się. Trzeba działać. Zarząd nie może czekać w nieskończoność - mówi Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

JSW: Związkowcy znów nie przystąpili do rozmów z zarządem

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 sty 2015 13:48


Wczoraj (13 stycznia) związki zawodowe działające w JSW powołały Komitet Protestacyjno-Strajkowy, natomiast prezes JSW wysłał związkowcom projekt porozumienia i zaproszenie do rozmów na dziś (14 stycznia, na godz. 13:00).

Związkowcy poinformowali jednak, że do nich nie przystąpią. To kolejna próba spotkania zakończona fiaskiem.

Tymczasem już w listopadzie ubiegłego roku prezes Zagórowski napisał list do pracowników, w którym ostrzegał, że sytuacja w spółce jest poważna.

- W najbliższym czasie możliwe, że będziemy zmuszeni podejmować trudne decyzje, ale jeśli tak będzie, będziemy to robić przy zachowaniu gwarancji zatrudnienia - pisał wówczas w liście prezes spółki.

Uprzedzał również, że niezrealizowane lub zawieszone mogą zostać niektóre przywileje i świadczenia okołopłacowe oraz, że można się spodziewać zatrzymania stawek płacy zasadniczej na poziomie roku 2014. Ten scenariusz zaczyna się realizować.

- Zrównoważenie przychodów i kosztów to główny cel na ten rok. Nie jest to łatwe, bo niemal wszystkie rezerwy wyczerpaliśmy, zrobiliśmy wszystko, co było można. Musimy wejść w obszar kosztów pracy i zrobić pewne oszczędności. Musimy ten plan zrealizować, bo nie ma wyjścia - powiedział niedawno PAP Zagórowski.

W ramach rozwiązań mających poprawić płynność finansową firmy i obniżyć koszty pracy, zarząd spółki proponuje m.in. rozłożenie na raty płatności nagrody rocznej, tzw. 14. pensji za rok 2014, a także uzależnienie wypłaty nagrody w kolejnych latach od wyniku finansowego firmy.

W ramach oszczędności zarząd chce również obniżyć wymiar deputatu węglowego, zlikwidować dopłaty do przewozów pracowniczych, a także zaprzestać wypłacania dodatku do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Spółka planuje również wdrożenie 6-dniowego tygodnia pracy kopalni, przy równoczesnym 5-dniowym tygodniu pracy pracownika. Natomiast jeśli chodzi o wynagrodzenia, zarząd chce utrzymać stawki płac zasadniczych w 2015 r. na poziomie z roku ubiegłego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.