PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Związki zawodowe w LOT: Strajk 1 maja odbędzie się

  • Autor: PAP/JS
  • 27 kwi 2018 22:58

Mimo piątkowej decyzji sądu strajk w PLL LOT 1 maja i tak się odbędzie - poinformowały w piątek w nocy związki zawodowe w LOT. Decyzja sądu o zakazie strajku to ograniczanie swobód obywatelskich - dodawali związkowcy.

Związki zawodowe w LOT: Strajk 1 maja odbędzie się
Adobe Stock
REKLAMA

W piątek wieczorem prezes LOT Rafał Milczarski poinformował, że Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że zapowiadany przez związki zawodowe strajk nie może się odbyć.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego i przewodnicząca Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego Monika Żelazik porównała decyzję sądu, do czasów PRL kiedy "na zamówienie władzy sędziowie zakazywali strajków w państwowych firmach".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreśliła, że mimo "medialnej nagonki" władz LOT-u na związki, w pierwszym od lat referendum strajkowym wzięło udział ponad połowa pracowników LOT, z czego ponad 90 proc. opowiedziała się za strajkiem.

Zdaniem związków zawodowych postanowienie sędziego Grzegorza Kochana "nie jest prawomocne i nie nadaje się do egzekucji".

Związki wskazują, że w postanowieniu zakazuje się m.in. rozpoczęcia ogólnopolskiej akcji strajkowej w dniu 1 maja br. Natomiast strajk pracowników LOT ma odbyć się w Warszawie.

"Kuriozalne jest to, że LOT poskarżył się do sądu 6 kwietnia br., czyli na kilka tygodni przed naszą decyzją o terminie strajku. Sąd od 6 kwietnia zapomniał nas powiadomić o sprawie. Sędzia wysłuchał wyłącznie pracodawcy, który wprowadził sąd w błąd np. co do ilości referendów" - mówiła Żelazik.

Zwróciła ponadto uwagę, że sędzia w postanowieniu wskazał, że pracownicy firm lotniczych mają prawo do strajku.

Związkowcy wskazują też na błędy merytoryczne we wniosku. Skierowany jest on m.in. do Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych PPL LOT, tak jakby ten związek działał w Państwowych Portach Lotniczych. Związek działa w PLL LOT, czyli w Polskich Liniach Lotniczych. Zdaniem Karola Sadowskiego pełnomocnika Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT, celem takiego działania "pewnie było ograniczenie naszych uprawnień".

"Nie damy się zastraszyć"

W związku z decyzją sądu, związki zawodowe w LOT zaapelowały do innych organizacji związkowych o organizowanie strajków solidarnościowych. Polskie prawo stanowi, że można zrobić strajk solidarnościowy, jeżeli jakimś pracownikom odmawia się w Polsce prawa do strajków" - podkreśliła Żelazik.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Związki zawodowe w LOT: Strajk 1 maja odbędzie się

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • amelie2 2018-04-30 11:47:37

    Związki zawodowe wykończyły już w Polsce wiele firm, a do wielu musimy dopłacać z naszych podatków. Teraz kolej na LOT. "Działacze" związkowi to nieroby pasożytujące na nas dzięki najgorszej na świecie polskiej ustawie o związkach zawodowych. Ustawę tę pozostawił w spuściźnie po sobie Jaruzelski, jak bombę z opóźnionym zapłonem. Tak nam się podoba USA, czemu nie przyjąć u nas podobnej ustawy o związkach, jaka obowiązuje i sprawdza się za oceanem.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA