×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak odebrać przyznane ordery?

  • Autor: PAP/AT
  • 18 wrz 2017 6:30

Żeby odebrać niesłusznie przyznawane w okresie PRL w sposób masowy ordery i oznaczenia, należy przygotować specjalną ustawę.

Jak odebrać przyznane ordery?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Z taką inicjatywą może wystąpić prezydent lub grupa posłów. Prawnicy uważają, że będzie to najlepsze rozwiązanie tego nabrzmiałego problemu - pisze "Nasz Dziennik"

- Nikt nie przewidział, że te ordery dla osób niegodnych będą nadawane grupami - zwraca uwagę konstytucjonalista prof. Bogusław Banaszek z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Rozmówca "Naszego Dziennika" wskazuje, że obowiązujące przepisy przewidują indywidualne pozbawianie orderów i odznaczeń. - Prezydent zawsze może pozbawić orderu i odznaczenia, i stało się to kilkakrotnie - dodaje prof. Banaszak.

- Ale gdyby pomyśleć o szerszym pozbawianiu odznaczeń pewnej kategorii osób, wtedy musiałoby to być rozstrzygnięte już ustawowo - wskazuje. Jak zaznacza, nie ma zastrzeżeń konstytucyjnych wobec takiego rozwiązania. Prawnik podaje przykładowo członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego czy funkcjonariuszy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy zabijali żołnierzy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", walczących z narzuconą siła komunistyczną władzą - czytamy w gazecie.

Już w ubiegłym roku do Kancelarii Prezydenta trafiła petycja podpisana przez blisko 35 tys. osób o pozbawienie Orderów Virtuti Militari pięciu funkcjonariuszy KBW, morderców mjr. Bernaciaka "Orlika". W latach 1943-1989 nadano łącznie 5167 Orderów VM, w tym najwięcej najniższej szarży Krzyży Srebrnych (V klasy) - 4852.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jak odebrać przyznane ordery?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • niepolityczny 2017-09-18 20:38:11

    W co się bedzie tutaj bawić? To jest czysta paranoia, szaleństwo. Jeżeli w PRL się ktoś zasłużyl i dostał medal to naturalnie nie jest to widziane w teraźniejszych czasach jako zasługa. Kto się dzisiaj zasluży bedzie musiał oddać medal następnej zmianie, kiedy sie znowu ustrój zmieni itd. Moim zdaniem jedyne do przyjęcia jest, że odebrać medal może tylko ten który go nadał, jednak z małymi skrajnymi wyjątkami. Wszystko inne to bardzo nieładna i niepotrzebna zabawa z naciąganiem prawa przez władze dla swoich celów populistycznych ale na koszt innych. Wydaje mi się, że Poslka w takich i podobnych sprawach wodzi prym w Europie a może nawet i w świecie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA