IKS Solino: Związkowcy znów zerwali rozmowy. Chcą się spotkać z przedstawicielami rządu

Protestujący od prawie trzech miesięcy związkowcy IKS Solino zerwali rozmowy z przedstawicielami PKN Orlen. Według nich, płocki koncern nie dotrzymał wcześniejszych uzgodnień. Związkowcy chcą teraz rozmawiać z rządem - przede wszystkim o przyszłości spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

IKS Solino: Związkowcy znów zerwali rozmowy. Chcą się spotkać z przedstawicielami rządu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 sty 2015 20:27


PKN Orlen jest właścicielem Inowrocławskich Kopalń Soli (IKS) Solino, gdzie w wyeksploatowanych kawernach solnych znajdują się podziemne magazyny strategicznych dla państwa rezerw ropy naftowej i paliw gotowych. W ocenie związków, magazyny te nie spełniają funkcji, do której zostały utworzone. W spółce od 84. dni trwa rotacyjny protest głodowy.

W oświadczeniu przesłanym PAP związkowcy IKS, w tym zakładowego NSZZ Solidarność i Związku Zawodowego Górników w Polsce, napisali, że zaplanowane na poniedziałek (12 stycznia br.) rozmowy z przedstawicielami PKN Orlen zostały zerwane, ponieważ płocki koncern nie dotrzymał wcześniejszych uzgodnień, w tym zawartych w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie, obniżając rangę przedstawicielstwa strony negocjacji.

Czytaj też: Odchodzący z Orlenu dostaną po 100 tys. zł odpraw

"W takim przypadku prowadzenie negocjacji stało się bezprzedmiotowe. Kluczem do zakończenia protestu jest rozwiązanie problemów gospodarczych oraz pracowniczych. Wznowienie negocjacji uzależnione jest od bezpośrednich rozmów ze stroną rządową" - podkreślili w komunikacie związkowcy IKS.

Z kolei w oświadczeniu przekazanym PAP zarząd IKS uznał, że niewłaściwa w ocenie związków reprezentacja ze strony PKN Orlen - przewodniczący rady nadzorczej inowrocławskiej spółki i dyrektor biura zarządzania relacjami społecznymi - były pretekstem do niepodjęcia rozmów przez związki. Zarząd IKS podkreślił, iż "pomimo woli uregulowania spraw pracowniczych na korzystniejszych zasadach" z uwagi na opuszczenie spotkania przez stronę związkową "nie jest możliwe wprowadzenie ich w życie".

Propozycja zarządu IKS, jak poinformowało biuro prasowe spółki, polegała na zwiększeniu obecnych wynagrodzeń o 15 lub 25 proc. w zależności od zajmowanego stanowiska oraz zwiększeniu budżetu na rekompensaty z tytułu nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych i deputatu węglowego dla emerytów do kwoty 12 mln zł przy poprzedniej propozycji w wysokości 10 mln zł. Według spółki, przez postawę związków zarząd stracił możliwość wypłaty rekompensat z tytułu deputatu węglowego dla ponad 500 emerytów i rencistów. W opinii zarządu IKS, "sprawy i dobro pracowników spółki nie są celem działań prowadzonych przez organizacje związkowe, a wręcz działają na ich szkodę".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.