×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Handel w niedzielę. "Służy do tego, by sieci miały większe zyski"

  • Autor: PAP/KDS
  • 28 paź 2017 12:42

Dyskusja wokół zakazu handlu w niedzielę trwa. - Rosnące zyski sklepów nie przekładały się na większe zarobki pracowników - komentuje Krzysztof Łapiński, rzecznik Andrzeja Dudy, prezydenta RP.

Handel w niedzielę. "Służy do tego, by sieci miały większe zyski"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W czwartek Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. 

• - Żyjąc w zgodzie z Bogiem, półświęte niedziele nie są rozwiązaniem, ani w zgodzie z tą zasadą, ani ekonomicznie słusznym - zaproponowane rozwiązania komentuje Andrzej Halicki, poseł PO. 

• Rzecznik prezydenta pytany w radiowej Trójce, czy Andrzej Duda podpisze ustawę ograniczającą handel w niedzielę, odpowiedział, że "prezydent czeka na ustawę, która będzie uchwalona przez Sejm".

- Ten spór jest sporem, który ma podłoże ekonomiczne, społeczne i także trochę ideologiczne - ocenił. Jak mówił, przez ostatnie 27 czy 28 lat właśnie handel w niedzielę służył temu, że wiele sieci handlowych miało dużo większe zyski, ale pracownicy za bardzo z tego nie korzystali. - Bo proszę zobaczyć jak rosły zyski sieci handlowych, tych szczególnie wielkich, jak rosły ich obroty, jak rosły ich zyski, a czy to się przekładało na wyższe zarobki pań przy kasach? - pytał rzecznik prezydenta.

Podkreślił, że ten problem trzeba rozwiązać. Dodał, że nie wie, czy powinien on być rozwiązany w tym kształcie, który proponuje teraz podkomisja, czy w jakimś innym.

Zapytany, czy PiS zdradził Solidarność w kwestii handlu w niedzielę, poseł PiS Jacek Sasin odpowiedział, że nie czuje się zdrajcą, choć również nie jest zadowolony z wypracowanego kompromisu. - Ten kompromis rzeczywiście również nikogo nie zadowala - zaznaczył.

Czytaj więcej: Zakaz handlu w niedziele. "Solidarność" zgłasza kolejne poprawki

Wyjaśnił, że PiS proponuje ograniczenie handlu do dwóch niedziel w miesiącu, żeby pracownicy mogli spędzić je z rodziną oraz aby zapoczątkować przebudowę modelu zachowania Polaków, czyli pokazania, że można spędzać niedzielę inaczej niż w centrum handlowym. Z czasem to przyzwolenie społeczne dla tego, aby te niedziele wszystkie były wolne, będzie większe. Mam nadzieję, że tak się stanie i że w jakimś konsensusie do tego podejdziemy - podkreślił Sasin.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Handel w niedzielę. "Służy do tego, by sieci miały większe zyski"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA