Halicki: formuła dialogu trójstronnego powinna być odnowiona

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki w poniedziałek (2 lutego) odwiedził Małopolskę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Halicki: formuła dialogu trójstronnego powinna być odnowiona

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 lut 2015 20:59


"Formuła dialogu trójstronnego powinna być odnowiona. Jeżeli wymaga to nowego umocowania prawnego, to rząd jest gotów poprzeć taką formułę" - powiedział dziennikarzom podczas wizyty w Krakowie Halicki.

Przypomniał, że minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, prowadził rozmowy na ten temat z przedstawicielami najważniejszych central związkowych i organizacjami reprezentującymi pracodawców. "Cała formuła Komisji Trójstronnej, zerwana 1,5 roku temu przez stronę związkową, musi być odnowiona. To jest jedyna i najlepsza formuła dialogu" - podkreślił Halicki.

Od końca czerwca 2013 r. spotkania Komisji Trójstronnej odbywają się bez udziału strony związkowej. Związki zawiesiły swój udział, bo uznały, że dialog jest pozorowany, a ich postulaty nie są brane pod uwagę przez rząd.

Jesienią 2013 r. na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego związkowcy zgłosili pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym. Później własny projekt przygotowali pracodawcy. Po kilku miesiącach prac eksperci związków zawodowych i pracodawców przygotowali wspólny projekt nowej ustawy. Zgodnie z projektowanymi zapisami obecną Komisję Trójstronną miałaby zastąpić Rada Dialogu Społecznego. W regionach miałyby działać Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Projekt przewiduje równowagę wszystkich stron dialogu, w tym strony rządowej.

W poniedziałek w śląskim górnictwie ma się rozpocząć akcja protestacyjna wspierająca trwający już szóstą dobę strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Pracownicy kopalń po swoich zmianach mają pozostawać jeszcze trzy godziny w miejscach pracy - również pod ziemią.

Rolnicy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych blokują w poniedziałek trasę A2 w miejscowości Zdany w powiecie siedleckim. Domagają się wypłaty odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz rekompensat za straty poniesione w chowie trzody chlewnej i bydła. We wtorek protesty planuje Solidarność Rolników Indywidualnych.

Halicki w poniedziałek w Małopolsce spotkał się z wojewodą i marszałkiem województwa oraz z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Po południu ma odwiedzić Czasław w gminie Raciechowice, by zobaczyć jak odbudowana została infrastruktura zniszczona w czasie powodzi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.