Guz, OPZZ: Wiele spraw poruszonych w expose wymaga doprecyzowania

- Pozytywnie przyjmuję to, co (premier) mówiła o inwestycjach - zgadzam się, że powinniśmy inwestować, bo to daje nowe miejsca pracy - mówi Jan Guz, szef OPZZ.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Guz, OPZZ: Wiele spraw poruszonych w expose wymaga doprecyzowania

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 lis 2015 19:58


- Po ośmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej i PSL ten program budzi nadzieję. Jest jednak mało szczegółowy, zawiera dużo ogólników - tak szef OPZZ Jan Guz skomentował dla PAP expose premier Beaty Szydło.

- Rozbudzane są dalej nasze oczekiwania, choć wiele rzeczy przeniesionych jest z kampanii wyborczej - ocenił.

- Pozytywnie przyjmuję to, co (premier) mówiła o inwestycjach - zgadzam się, że powinniśmy inwestować, bo to daje nowe miejsca pracy. Ale nie powiedziano, z czego te inwestycje będą rosły i w jaki sposób. Nie przedstawiono instrumentów i narzędzi, jak będzie to realizowane - zauważył Guz.

Program w jego ocenie wydaje się w kilku punktach nieco niespójny, gdyż np. trudno jest ściągać dywidendę i jednocześnie inwestować.

Zbyt mało szczegółów

Według Guza wiele spraw poruszonych w przemówieniu programowym - takich jak zmiany w systemie emerytalnym, podatkowym, czy zapowiedź minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 zł - wymaga doprecyzowania.

W przypadku płacy minimalnej zabrakło mu opisu konkretnych mechanizmów temu towarzyszących, a także tego, czy będzie to płaca na poziomie 12 zł brutto, czy netto. - My chcieliśmy, żeby to było netto, bo inaczej to spadnie do ośmiu zł - zaznaczył Guz.

Brak informacji o współpracy ze stroną społeczną

W wystąpieniu premier Beaty Szydło Guzowi zabrakło też m.in. odniesienia do współpracy ze związkami zawodowymi i tego, czym będzie zajmowała się Rada Dialogu Społecznego.

- Duży akcent w wystąpieniu położono na rodzinę (...). Nastąpiło przeniesienie ciężaru z gospodarki, bezpieczeństwa na rodzinę. Jak to będzie rozwiązane, jest dużo niewiadomych - dodał Guz.

Odniósł się też do zapowiedzi podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Jego zdaniem kwota wolna powinna być powiązana z progami podatkowymi - a więc czym wyższe pobory, tym niższa kwota wolna. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Jaro 2015-11-19 14:48:11

Popieram Panie Janie mnóstwo ogólników, no zobaczymy co dalej. Polska Socjalna ! hasło PIS zobaczymy ! Bez Rady Dialogu i Związków to będzie kolejny rząd karierowiczów.