×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Grudzień'70: Pracownicy Stoczni Gdańsk uczcili poległych stoczniowców

  • Autor: PAP/AT
  • 15 gru 2017 12:18

Z okazji 47. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. grupa pracowników Stoczni Gdańsk złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Grudzień'70: Pracownicy Stoczni Gdańsk uczcili poległych stoczniowców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem stoczniowcy wyszli z zakładu pod pomnik w trakcie przerwy śniadaniowej.

"Jesteśmy tu, żeby pamiętać. Winnych tej zbrodni już się nie osądzi, bo już nie żyją. To też jest żywa lekcja historii, bo przychodzi tu młodzież szkolna. Zawsze również mówimy, że plac przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców nie powinien być areną politycznych wystąpień. Musimy pamiętać o tym, co się stało 47 lat temu i starać się, żeby to się nigdy nie powtórzyło, bo są różne emocje polityczne w ostatnich czasach. Miejmy nadzieję, że władza już nigdy nie użyje takiej siły, jak wtedy przeciwko pracownikom" - powiedział wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w Stoczni Gdańsk Karol Guzikiewicz.

Oprócz stoczniowców kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców złożyło też m.in. kierownictwo Stoczni Gdańsk, delegacje gdańskich szkół i zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk.

W trakcie uroczystości pod pomnikiem odśpiewano hymn narodowy i odczytano Apel Poległych.

W sobotę w Gdańsku z okazji 47. rocznicy Grudnia'70 w kościele św. Brygidy odbędzie się msza św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, który po nabożeństwie złoży też wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy Komitetów Wojewódzkich PZPR. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni, a 16 w Szczecinie), a ponad 1160 zostało rannych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grudzień'70: Pracownicy Stoczni Gdańsk uczcili poległych stoczniowców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA