Górnicze związki zawodowe walczą o deputat dla emerytów

Przedstawiciele górniczych związków zawodowych wspólnie będą walczyć o emerycki deputat węglowy. Centrale związkowe apelują o składanie podpisów w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Górnicze związki zawodowe walczą o deputat dla emerytów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 sty 2016 9:44


Już osiem górniczych związków zawodowych zbiera podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą, która ma zagwarantować darmowy deputat węglowy z budżetu państwa dla wszystkich emerytów górniczych.

Równolegle resort energii rozpoczął prace nad specustawą, która ma uporządkować sprawę deputatów.

Deputat węglowy, czyli uprawnienie do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie, to bardzo stare uprawnienie górnicze, przysługujące tradycyjnie zarówno pracownikom, jak i emerytom czy rencistom górniczym. Wynika z układów zbiorowych pracy lub porozumień wewnątrz spółek. Jednak ze względu na przekształcenia i oszczędności w górnictwie, dziś nie wszyscy uprawnieni otrzymują deputat.

Czytaj też: Trzeba uporządkować deputaty dla emerytów górniczych

Przed kilkoma tygodniami Związek Zawodowy Górników (ZZG) w Polsce zainicjował zbiórkę 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, zgodnie z którym deputat dla wszystkich emerytów górniczych ma finansować budżet państwa. Szacuje się, że koszty - gdyby utrzymać obecne zasady - sięgnęłyby nawet około pół miliarda złotych.

W piątek inicjatorzy akcji poinformowali o włączeniu się w nią kolejnych górniczych związków. Liczą, że bardzo szybko uda się zebrać i złożyć w Sejmie projekt wraz z wymaganą liczbą podpisów. Oprócz ZZG zbierają je także: Solidarność, Kadra, Sierpień 80, Związek Zawodowy Ratowników Górniczych, związek Przeróbka, Związek Zawodowy Maszynistów Wyciągowych i Związek Zawodowy Pracowników Dołowych.

- Akcja dotycząca odzyskania emeryckiego deputatu rozszerza się. Pracownicy przychodzą i podpisują listę; inni zabierają ją, żeby mogły wpisać się rodziny czy znajomi. Koordynatorzy akcji w kopalniach i zakładach mówią nam, że w wielu miejscach w zbiórkę angażują się, oprócz działaczy związkowych i emerytów, również parafie - poinformował szef Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Wacław Czerkawski z ZZG.

Równolegle prace zmierzające do uporządkowania sprawy deputatów węglowych podjęło Ministerstwo Energii, we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 14 stycznia w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział przygotowanie specustawy regulującej tę kwestię. Powstaje grupa mająca wypracować założenia projektu. W środę wiceminister powiedział, że ME wstępnie oddelegowało już osoby do tego zespołu. Jego pierwsze spotkanie zaplanowano na przyszły tydzień. Ustawa miałaby być uchwalona do połowy tego roku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.