PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Górnicze związki łączą siły w walce o dobry wizerunek górniczego zawodu

  • Autor: PAP/KDS
  • 8 mar 2019 14:17

- Dzięki codziennemu wysiłkowi wielu tysięcy górników Polacy mają ciepło w kaloryferach i prąd w gniazdkach - we wspólnym stanowisku napisały górnicze związki zawodowe. W ten sposób zaprotestowali m.in. przeciwko kreowaniu negatywnego wizerunku branży i górniczego zawodu.

Górnicze związki łączą siły w walce o dobry wizerunek górniczego zawodu
Adobe Stock
REKLAMA
  • Pod związkowym stanowiskiem podpisali się reprezentanci NSZZ Solidarność, Związku Zawodowego Górników w Polsce, PZZ Kadra i WZZ Sierpień 80.
  • Dzień wcześniej własne oświadczenie, odnoszące się do prasowych doniesień o ujemnych wynikach kopalń mimo rosnących cen węgla, wystosowali prezesi pięciu polskich spółek węglowych.
  • Również związkowcy w swoim stanowisku sprzeciwili się - jak napisali - medialnym atakom wymierzonym w polskie górnictwo węgla kamiennego.

Związkowcy zauważyli w swoim piśmie, że w minionym roku grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej osiągnęła zysk w wysokości ok. 1,5 mld zł (1,44 mld zł zysku netto po trzech kwartałach 2018 r.), Polska Grupa Górnicza 500 mln zł, a Grupa Węglokoks ponad 100 mln zł, co nie potwierdza - ich zdaniem - informacji o wysokich kosztach kopalń i stratach czy roszczeniowej postawie związków zawodowych.

Sygnatariusze piątkowego stanowiska podkreślili też, że w 2018 roku górnictwo z tytułu podatków przekazało do budżetu 5 mld zł. - Dla przykładu można podać, że ta wypracowana przez górników suma wystarczy na pokrycie aż połowy kosztów wprowadzenia tzw. trzynastej emerytury w Polsce, albo że dzięki tym 5 mld zł można przez dwa lata finansować koszt zerowego PIT dla osób do 26. roku życia - skomentował przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik.

Czytaj więcej: Minister nie pozostawia złudzeń. Zawód górnika musi się zmienić

Związkowcy ocenili, że - czytamy w stanowisku - dzięki codziennemu wysiłkowi wielu tysięcy górników Polacy mają ciepło w kaloryferach i prąd w gniazdkach, a budżet państwa jest bogatszy w 2018 r. o ponad 5 mld zł z odprowadzonych przez górnictwo podatków. W ocenie związków kreowanie negatywnego obrazu polskiego górnictwa może osłabiać pozycję polskich producentów węgla na rynku i sprzyjać prywatnym importerom tego surowca.

W czwartek (7 marca) w swoim oświadczeniu szefowie pięciu górniczych firm: Polskiej Grupy Górniczej (PGG), Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Lubelskiego Węgla Bogdanka, Tauronu Wydobycie oraz katowickiego Węglokoksu poinformowali, iż w ub. roku prawie wszystkie polskie spółki węglowe, poza Tauronem Wydobycie, uzyskały dodatnie wyniki finansowe. Jak podali, branża zredukowała koszty, stale poprawia wydajność pracy i zwiększa nakłady na inwestycje.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnicze związki łączą siły w walce o dobry wizerunek górniczego zawodu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA